Udostępnione przez BBC zdjęcia satelitarne pokazują skalę zjawiska. Oderwana od lodowca góra lodowca rozpadła się wiele mniejszych fragmentów, które dryfują na obszarze Morza Grenlandzkiego.
Nioghalvfjerdsfjorden ma około 80 kilometrów długości i 20 kilometrów szerokości. Zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Grenlandii, gdzie wpływa z lądu do oceanu, aby uzyskać "pływalność".
Na swojej czołowej krawędzi lodowiec gór79N dzieli się na dwie części, z niewielkim odgałęzieniem skręcającym bezpośrednio na północ. Rozgałęzienie to, nazywane również lodowcem Spalte oderwało się od lodowca.
Według naukowców, sytuacja ta jest kolejnym dowodem na szybkie zmiany klimatyczne, jakie zachodzą na Grenlandii. Dr Jeremy Turton z Uniwersytetu Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze powiedziała, że "od 1980 roku temperatura w tym regionie wzrosła o ok. 3 stopnie Celsjusza.
Olbrzymia powierzchnia góry lodowej, która oderwała się od lodowca nie powinna zagrażać innymi konsekwencjami - uspokajają naukowcy. O skali zjawiska świadczy jednak fakt, że powierzchnia ta jest znacznie większa od wielu polskich miast.
110 km kwadratowych oderwanej góry lodowej to nieco więcej, niż wynosi chociażby powierzchnia Jeleniej Góry (109,2 km) czy Kielc (109,7 km). Nieco większe w tym porównaniu są Radom (111,8 km) czy Toruń (115,7 km).