Program "Moja Woda". Druga edycja już w 2021 roku. Ile wyniesie budżet?

Program "Moja Woda" rozpoczął się w lipcu 2020 roku, ale po zaledwie dwóch miesiącach jego budżet został wyczerpany. Zainteresowania dofinansowaniami mogą się cieszyć, gdyż Ministerstwo Klimatu ogłosiło, że druga edycja programu finansującego oczka wodne odbędzie się w 2021 roku.

Pierwsza edycja programu "Moja Woda" cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Został on ogłoszony na początku czerwca przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, a ruszył na początku lipca bieżącego roku. Po dwóch miesiącach cała pula 100 mln złotych została wyczerpana. Jak mówił wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, "oznacza to, że jest ogromne zainteresowanie podnoszeniem jakości życia i środowiska". 

Zobacz wideo Sposoby na oszczędzanie wody. Jak to robić?

"Moja Woda" również w przyszłym roku. Kiedy druga edycja? Jaki będzie jej budżet? 

Ministerstwo Klimatu od początku zapowiadało, że wejdzie w życie druga edycja programu. Nieznany był jego termin oraz budżetu. Wszystkie szczegóły został przedstawione przez szefa resortu Michała Kurtykę podczas konferencji prasowej. 

Z początkiem 2021 r. chcemy uruchomić nową edycję programu, której budżet będzie porównywalny do tego z 2020 r. Poprosiłem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o przedstawienie nowej propozycji w ciągu najbliższy kilku tygodni, wspólnie z wojewódzkimi funduszami. 

- poinformował Kurtyka. 

Program "Moja Woda" bije rekordy popularności. Tegoroczny budżet zostanie przekroczony

Co ciekawe, budżet tegorocznej edycji programu zostanie nieznacznie przekroczony. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski zdradził, że zrealizowane zostaną wszystkie wnioski złożone drogą elektroniczną do 30 września i  potwierdzone w formie papierowej do 30 października. Dodał również, że spodziewa się kilkumilionowego overbookingu, który zostanie sfinansowany ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW. 

Na ten moment najwięcej wniosków zarejestrowano w następujących województwach:

  • śląskie (2 864 wniosków - kwota dofinansowań 13,03 mln zł),
  • mazowieckie (2 561 - 11,95 mln zł),
  • małopolskie (2 452 - 11,33 mln zł),
  • wielkopolskie (2443 - 11,27 mln zł).
Więcej o: