Skończyły się pieniądze na program "Moja woda". Na "oczko plus" wydano już 100 mln złotych

Zainteresowanie programem "Moja woda" jest ogromne. Jak poinformował wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, wyczerpany został budżet programu wynoszący 100 mln złotych.

- Cieszy się ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Budżet programu "Moja woda" (100 mln zł - red.), który został ogłoszony z inicjatywy Andrzeja Dudy, został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy. Oznacza to, że jest ogromne zainteresowanie podnoszeniem jakości życia i środowiska - mówił Zyska w rozmowie z Programem 1. Polskiego Radia.

Zobacz wideo Mamy suszę, a kolejne nierozważne osoby zdecydowały się na wypalanie traw. Przyłapał je policyjny dron

Program "Moja woda" będzie kontynuowany 

Wiceminister klimatu zapewnił, że program zwiększania małej retencji będzie kontynuowany w przyszłości. - Wymaga to uzgodnień z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, który jest operatorem, przyjmuje wnioski i dokonuje wypłat - wyjaśnił Zyska. - Jeżeli jest takie zapotrzebowanie społeczne, to dobre działania należy kontynuować - podsumował wiceszef resortu klimatu.

Przypomnijmy, że tzw. "oczko plus" to program skierowany do osób fizycznych, który przewiduje dotację w wysokości nie większej niż 5 tys. zł i nieprzekraczającej 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, mającego doprowadzić do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości. Chodzi o budowę np. przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiornika retencyjnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej deszczówkę czy nawadniającej.

Zbiornik na deszczówkę. 5 tys. zł dotacji - skąd ten pomysł?

Program ''Moja woda'' został zapowiedziany przez prezydenta Andrzeja Dudę i ogłoszony 2 czerwca 2020 roku, ruszył miesiąc później - 1 lipca. Jest niejako pokłosiem suszy, która miała być wypadkową bezśnieżnej zimy i niskich opadów deszczu. Późniejsza zmiana pogody poprawiła sytuację, ale Polska nadal jest krajem o niewielkich zasobach wodnych.

Ilość wody odpływającej do morza w ciągu roku na jednego mieszkańca wynosi 1800 m3 (w trakcie suszy nawet 1000), co jest wynikiem 2,5 raza gorszym od średniej europejskiej. Przy ocieplaniu się klimatu przewiduje się występowanie suszy hydrologicznej i ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Więcej o: