Planet Heroes - pierwsza ekologiczna platforma, której misją jest sprzątanie planety

Lasy, plaże, zbiorniki wodne, czy trawniki i... wszechobecne śmieci. To niestety coraz częstszy widok, bez względu na to, w jakim kraju mieszkamy. Dzikie wysypiska w podmiejskim lesie, czy fale plastiku wyrzucane na brzeg oceanu - śmieci zalewają nas wszędzie i odbijają się na środowisku naturalnym i życiu zwierząt. Co robić? Sprzątać! Dzięki platformie Planet Heroes możemy dołączyć do społeczności osób wrażliwych na kwestie ekologiczne i organizujących oddolne akcje sprzątania, a przy tym... zostać za nie wynagrodzonym finansowo!

Planet Heroes to projekt ekologiczny, który powstał z prywatnej inicjatywy grupy znajomych. 

Każde z nas zmieniało miejsca zamieszkania, dużo podróżujemy i lubimy odkrywać nowe miejsca. Często jednak spotykaliśmy się z tym, że nowe miejsca to już nie tylko odkrycia kulturalne i podróżnicze, ale także coraz częstsze spotkania z pokładami śmieci… brudne plaże, plastik w lasach i parkach, zanieczyszczone rzeki. Można to próbować ignorować, ale w końcu obudziła się w nas desperacja, by coś z tym zrobić

- mówi Przemek Pyziel - pomysłodawca projektu. 

I tak oto, rok temu narodziło się Planet Heroes, które w marcu 2019r. otrzymało nagrodę za najlepszy zielony start-up na świecie podczas Forum ONZ w Kenii. 

Założyciele start-up’u, chcąc zachęcić ludzi do sprzątania planety stworzyli proste narzędzie – darmową platformę crowd-fundingową, na której każdy może tworzyć własne projekty sprzątania zaśmieconych terenów naturalnych. Twórcy Planet Heoes wykorzystali swoje wcześniejsze doświadczenia w projektowaniu i budowaniu platform internetowych i aplikacji. Osobista wrażliwość na problemy związane z ekologią była dodatkową motywacją.  

Jak to działa?

Użytkownicy, którzy znaleźli zaśmiecony teren, fotografują go przed przystąpieniem do pracy oraz po uprzątnięciu terenu. Dodatkowo należy zrobić zdjęcie zebranych odpadów umieszczonych we właściwym miejscu, np. kontenerze czy koszu – ważne by pokazać, że śmieci trafiły do miejsca, z którego zostaną odebrane przez służby porządkowe. Po zakończeniu pracy wystarczy załadować zdjęcia na platformie i opublikować projekt – teraz może go zobaczyć cały świat! Ci, którym akcja się spodoba, mogą nam przekazać darowiznę.  

 

Patroni, czyli osoby chcące wspomóc sprzątających, mogą same zdecydować, jaką kwotę przekażą na wybrany przez siebie projekt.

Platforma jest dostępna w 140 krajach. Dotychczas zorganizowano ponad 90 akcji na całym świecie a w 2020 roku, pomimo pandemii, start-up zebrał 760 000 kg śmieci z przestrzeni publicznej na całym świecie!  

 

Misja start-upu

W 2021 r. Planet Heroes planuje organizację co najmniej 12 akcji sprzątania odbywających się tego samego dnia w kilkunastu miejscach na całym świecie. Pozwoli to zaktywizować do działania osoby wykluczone z rynku pracy i dać motywację do działania osobom świadomym i wrażliwym ekologicznie. Wspólne sprzątanie tworzy globalną społeczność i szerzy ideę brania odpowiedzialności za swoje otoczenie. Misją Planet Heroes jest edukacja lokalnych społeczności z biedniejszych regionów na temat problemu zanieczyszczenia i niezrównoważonej konsumpcji.

W Pierwszy Dzień Wiosny 2021 r., w ramach projektu odbędzie się akcja wspólnego sprzątania – śmieci zbierać będą #PlanetHeroes na Zanzibarze, Indonezji, w Europie i kilku miejscach w Polsce. Przyłączyć się może oczywiście każdy - zarówno osoby prywatne, jak i firmy! Wystarczy znaleźć naturalny obszar, który wymaga oczyszczenia (a tych nie brakuje), posprzątać i pochwalić się swoim projektem na platformie. Wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków każdego z nas – dlatego starajmy się z każdego spaceru w lesie czy parku wrócić z kilkoma zebranymi odpadami. Właśnie takich bohaterów potrzebuje nasza planeta! 

teren naturalny przed sprzątaniemteren naturalny przed sprzątaniem Planet heroes

teren naturalny po sprzątaniuteren naturalny po sprzątaniu Planet Heroes

Więcej o: