Andrzej Duda na szczycie klimatycznym: W Polsce postawiliśmy na elektromobilność

- Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju nie pozwólmy, by były to tory stare. Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym - mówił podczas zorganizowanego przez USA szczytu klimatycznego Andrzej Duda.

Andrzej Duda wziął udział w wirtualnym szczycie klimatycznym organizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena. Polski prezydent przekonywał, że "Polska odgrywa aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej". - Z ogromną nadwyżką redukcyjną CO2 zrealizowaliśmy postanowienia protokołu z Kyoto z 1997 roku. Nadwyżka przy założeniu 6 proc. redukcji w naszym przypadku wynosiła aż 27 proc. - powiedział.

Zobacz wideo O co chodzi ze szczytem klimatycznym Bidena? Ekspertka wyjaśnia

Duda podkreślił, że Polska "trzykrotnie była organizatorem światowej konferencji klimatycznej". 

- Chciałbym nadmienić, że klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski inicjatywy państw Trójmorza, do której należy także mój kraj. W regionie Trójmorza jest dla nas jasne, że musimy realizować ambitną politykę klimatyczną opartą na zasadach sprawiedliwej transformacji i uwzględniającą realia naszych państw i dobro naszych społeczeństw - mówił Duda. - Jest to wyzwanie, w szczególności tam, gdzie istnieje konieczność głębokich przemian gospodarczych, w tym ewentualnych likwidacji gałęzi przemysłu - np. węglowego. Są to bardzo poważne wyzwania dla takich państw jak Polska czy Bułgaria - podkreślał. 

Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego o leśnych gospodarstwach węglowych i elektromobilności

Duda poinformował, że Polska w ciągu dwóch dekad zamierza "zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny, dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent". - To nie tylko odpowiedź na uzgodnienia wewnątrz Unii Europejskiej, ale przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania młodego pokolenia Polaków - mówił. Jak przekonywał, "Polska będzie budować zrównoważony i niskoemisyjny mix energetyczny w oparciu o energetykę jądrową i odnawialną, a także gaz". - Bez wykorzystania wszelkich technologii transformacja naszego systemu energetycznego po prostu nie będzie możliwa. Polsko-amerykańska umowa o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 roku potwierdza nasze ambicje, uwidacznia wagę międzynarodowej współpracy w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej - mówił prezydent. - Transformacja przyjazna klimatowi to także ogromna szansa dla obywateli i wszystkich sektorów naszej gospodarki. Dlatego w Polsce postawiliśmy na elektromobilność zarówno w transporcie publicznym, jak i indywidualnym. To ogromna szansa na rozwój przemysłowy i tworzenie nowych miejsc pracy. Już teraz jesteśmy największym eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej z udziałem w wysokości 46 proc. w rynku europejskim w ubiegłym roku - zachwalał. 

"Wracając na tory rozwoju, nie pozwólmy, by były to tory stare"

Duda wspomniał też o programie leśnych gospodarstw węglowych, który wdrażają Lasy Państwowe. - To system wykorzystania zasobów leśnych do wzmożonego pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery i jego kumulowania w ramach ekosystemu leśnego oraz produktu z drewna. Koncepcja leśnych gospodarstw węglowych zasługuje w moim przekonaniu na usankcjonowanie w ramach międzynarodowego porządku prawnego - stwierdził. 

- Z powodu pandemii świat na chwilę się zatrzymał. Wracając na tory rozwoju, nie pozwólmy, by były to tory stare. Budujmy synergię pomiędzy konwencjami - klimatyczną, różnorodności biologicznej oraz w sprawie zwalczania pustynnienia. Wykorzystajmy szansę, aby świat odbudować lepszym, bardziej sprawiedliwym, bardziej solidarnym, bardziej zrównoważonym - powiedział Duda na koniec. 

Drugi dzień szczytu klimatycznego 

W drugim dniu szczytu klimatycznego zorganizowanego przez Joe Bidena występuje kolejna grupa światowych przywódców. Poza prezydentem Polski, są wśród nich prezydenci lub premierzy Izraela, Danii, Hiszpanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W wielu panelach uczestniczą liderzy biznesu - między innymi Bill Gates i Michael Bloomberg. Główny temat drugiego dnia to innowacje technologiczne związane z ochroną klimatu i szanse, jakie stwarza odejście od węgla i ropy naftowej oraz przejście na czyste technologie. - Od nikogo nie wymaga się poświęceń. To jest szansa na lepsze zdrowie, dobre miejsca pracy, wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo naszych krajów - mówił John Kerry.

W pierwszym dniu wirtualnego szczytu prezydent USA Joe Biden apelował do jego uczestników, by odważnie określali cele walki z globalnym ociepleniem i sam zadeklarował redukcję emisji przez Stany Zjednoczone o 50-52 proc. w stosunku do poziomu z roku 2005. Dziś ministrowie jego rządu będą mówić o tym, jak osiągnąć ten cel.

Więcej o: