Firmy zapłacą za opakowania. W końcu doczekaliśmy się projektu rozszerzonej odpowiedzialności

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta nareszcie może pojawić się w Polsce. Projekt trafił do konsultacji. Firmy zapłacą więcej m.in. za opakowania.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) to ogólna nazwa unijnej inicjatywy, zgodnie z którą odpowiedzialność za odpady ma zostać w części przeniesiona na producentów tych opadów (głównie opakowań), tak, by i oni brali udział w kosztach związanych ze zbiórką tych odpadów i ich przetwarzaniem - teraz te koszty ponoszą konsumenci i samorządy.

Od lat mówiło się o wprowadzeniu tego rozwiązania w Polsce. W końcu doczekaliśmy się projektu ustawy, który trafił już do konsultacji. Dokumentację można znaleźć również na stronie Rządowego Centrum Legislacji. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Dodatkowe opłaty za opakowania

Projekt ROP liczy aż 73 strony. Jak informuje portalkomunalny.pl najważniejsze są przepisy dot. opłaty opakowaniowej. Ma być ona pobierana co miesiąc przez marszałków województw. Jej wysokość będzie uzależniona od rodzaju opakowania, możliwości recyklingu czy zawartości materiału, który podchodzi z recyklingu. Producenci będą mogli realizować obowiązek recyklingu samemu albo za pośrednictwem organizacji odpowiedzialności producentów.

Zebrane w ten sposób środki trafią do operatora RPO, który ma być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). 80 proc. z tych pieniędzy ma trafić do gmin. Podział środków ma być uzależniony od masy odpadów komunalnych przygotowanych do ponownego użycia i recyklingu na terenie gminy, a także liczby mieszkańców danej gminy. Pozyskane w ten sposób pieniądze będą mogły zostać wydane jedynie na zadania związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.

Szacuje się, że opłata opakowania wejdzie w 2023 roku i łącznie przyniesie  za ten rok 1,5 mld zł. "Jednak z uwagi na to, że okresem rozliczeniowym dla naliczania opłaty opakowaniowej jest miesiąc, w pierwszym roku wpływy z tytułu opłaty opakowaniowej obejmą okres 11 miesięcy. W 2023 r. do marszałków województw ma wpłynąć ok. 1,375 mld zł, z której kwota 1,361 mld (po potrąceniu 1%, tj. 13,8 mln zł) zostanie przekazana do NFOŚiGW." - podaje portalkomunalny.pl.  Do 2032 opłata ma wzrosnąć do 1,79 mld zł. 

Nie tylko opłata za opakowania

Projekt ustawy o ROP dotyczy nie tylko opakowań. Oprócz tego producenci m.in. zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej za bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oraz te ze tworzywa sztucznego, które ulega biodegradacji. Inne zapisy dotyczą natomiast zakrętek i wieczek w butelkach plastikowych na napoje do trzech litrów. Będą one musiały być do 2024 roku w 25 proc. wykonane z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, jeżeli ich głównym składnikiem strukturalnym jest politereftalan etylenu. Od 2025 roku stosunek ten wzrośnie do 30 proc. 

Więcej o: