Witajcie w nowych czasach. Dla Spitsbergenu już nadeszły. "Arktyka jest po pierwsze wielkim lustrem"

Maria Mazurek
- W zeszłym roku Sven doznał niesamowitego w swojej skali topnienia, zresztą tak jak i inne lodowce na całym Spitsbergenie. Nie spodziewałem się, że zobaczę na własne oczy tak silne topnienie - mówi w Zielonym Poranku Gazeta.pl dr Jakub Małecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o swoim lodowcu testowym. - Jest to przygnębiające dla nas jako glacjologów, kiedy widzimy, jak nasi podopieczni odchodzą - stwierdza. Bo Sven, jak wiele innych lodowców, jest już w zasadzie skazany na śmierć.

Gazeta.pl wraz z naukowcami z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu rusza na wyprawę na Spitsbergen. Przyjrzymy się zmianom klimatu z bliska. Będziemy obserwować, jak eksperci prowadzą badania i zbierają pomiary, sprawdzimy, ile lodu stracił ich "podopieczny" lodowiec, Sven, a to wszystko opiszemy i pokażemy czytelnikom Gazeta.pl. Teksty o Spitsbergenie, artykuły napisane przez samych naukowców w ramach cyklu "Klimat z bliska", aktualności z życia w stacji polarnej, zdjęcia i materiały wideo będzie można przeczytać i obejrzeć na stronie głównej Gazeta.pl oraz w specjalnym obszarze strony Zielona.gazeta.pl.

Dr Jakub Małecki od kilkunastu lat co roku jeździ do stacji badawczej UAM, położonej w centralnej części największej wyspy archipelagu Svalbard. - Nowe czasy już dla Spitsbergenu nadeszły. Przypomnijmy, że leży w Arktyce, która ogrzewa się szybciej niż reszta świata. A tam to ocieplenie w ostatnich latach jest jeszcze szybsze niż średnia dla całej Arktyki - podkreśla. 

Mniejsze lodowce już sobie z tym nie radzą. Nie są w stanie odbudować zimą strat z letniego sezonu topnienia. - Arktyka jest miejscem, które jest po pierwsze wielkim lustrem, ponieważ pokrywający ją lód odbija ogromną ilość energii słonecznej. Bez tego lustra Ziemia będzie nagrzewała się znacznie szybciej niż teraz - zauważa ekspert. 

Dlaczego małe lodowce są tak ważne, co czeka większe masy lodu i dlaczego w ogóle powinniśmy się interesować tym, co dzieje się w Arktyce - o tym z dr. Jakubem Małeckim rozmawia Maria Mazurek z Gazeta.pl. 

Więcej o: