Maria Mazurek

Maria Mazurek
 • Drugi lockdown w Irlandii, częściowy w Belgii i Holandii, lokalny w Niemczech. Europa walczy z pandemią

  Drugi lockdown w Irlandii, częściowy w Belgii i Holandii, lokalny w Niemczech. Europa walczy z pandemią

  Druga fala koronawirusa rozlała się w Europie i choć rządy państw bronią się przed lockdownem, który wyniszcza gospodarkę, niektóre uznają, że wyjścia nie ma. Irlandia po raz drugi zamknęła obywateli w domach, podobnie chce zadziałać Walia, mamy też pierwszy lokalny lockdown w Niemczech. Sytuacja w wielu państwach, w tym w Polsce, jest bardzo niepokojąca i pojawia się pytanie: co jeśli rozwiązanie z Irlandii stanie się koniecznością?

 • Niespodzianka w danych GUS. Solidny wzrost produkcji przemysłowej. "To już historia, idzie druga fala"
 • Na debacie w USA będzie "przycisk wyciszania". Donald Trump przyjdzie, choć sugerował bojkot
 • Zaskakujący wzrost płac we wrześniu, zatrudnienie też lepiej. Ale to mógł być ostatni taki miesiąc

  Zaskakujący wzrost płac we wrześniu, zatrudnienie też lepiej. Ale to mógł być ostatni taki miesiąc

  GUS podał dane dotyczące tego, jak wyglądało zatrudnienie i wynagrodzenie w firmach we wrześniu 2020 r. Dane są mieszane - z jednej strony wynagrodzenia wzrosły zaskakująco mocniej niż się spodziewano, z drugiej zatrudnienie spadło nieco bardziej. To jednak i tak spojrzenie w przeszłość. Ważniejsze jest to, co nas czeka, bo od września sytuacja pandemiczna mocno się zmieniła. I tutaj eksperci nie mają bardzo dobrych wiadomości: będzie więcej bezrobotnych.

 • Polska wśród krajów o najwyższym poziomie niepokoju wywołanego pandemią. Niemcy po drugiej stronie skali

  Polska wśród krajów o najwyższym poziomie niepokoju wywołanego pandemią. Niemcy po drugiej stronie skali

  Gwałtowne przyspieszenie pandemii koronawirusa podnosi poziom lęku obywateli - ale nie wszędzie. Firma Deloitte opublikowała wyniki ankiety, z której wynika, że wśród mieszkańców 19 państw, Polacy znajdują się blisko czołówki tych z największym niepokojem. W dodatku ten wskaźnik w naszym przypadku wzrósł o 12 punktów procentowych od sierpnia. 65 proc. badanych obawia się o stan swoich oszczędności.

 • Chiny otrząsnęły się z koronawirusa. PKB w górę o 4,9 proc. W G20 mogą być jedyne ze wzrostem w tym roku
 • Puste ulice, bezludne place. Godzina policyjna we Francji. Są i obawy. "Ludzie stracą pracę"

  Puste ulice, bezludne place. Godzina policyjna we Francji. Są i obawy. "Ludzie stracą pracę"

  Paryż i osiem innych dużych francuskich miast wprowadziło godzinę policyjną. Od soboty wieczorami i w nocy obowiązuje tam zakaz poruszania się poza domem, który dotyczy łącznie ponad 20 milionów ludzi. Francja próbuje ograniczyć rozprzestrzenianie się drugiej fali pandemii koronawirusa. Podobne kroki podejmują inne europejskie państwa, w tym Polska, próbując jednocześnie uniknąć pełnego lockdownu. Ale obawy o gospodarkę i tak się pojawiają.

 • Inflacja w Polsce nie chce spaść. I jest najwyższa w UE. Wciąż widać koronawirusowe podwyżki cen
 • Brexit wciąż potrafi zaskoczyć. Boris Johnson znów stawia UE ultimatum

  Brexit wciąż potrafi zaskoczyć. Boris Johnson znów stawia UE ultimatum

  Wielka Brytania powinna właśnie zakończyć ustalanie z Unią Europejską umowy handlowej, która miałaby obowiązywać od stycznia. Zamiast porozumienia mamy impas w negocjacjach i stanowisko brytyjskiego premiera, które sugeruje, że jest gotowy na brexit bez tej umowy. To może oznaczać ogromne koszty - po stronie Londynu nawet równowartość 25 mld dolarów w przyszłym roku.

 • Koronawirus. Pierwsze cięcie prognoz PKB Polski i ponury wniosek ws. nowych restrykcji

  Koronawirus. Pierwsze cięcie prognoz PKB Polski i ponury wniosek ws. nowych restrykcji

  Druga fala pandemii pociągnęła za sobą nową odsłonę koronawirusowych restrykcji. Polski rząd nie zdecydował się na pełny lockdown, czyli zamknięcie gospodarki na wzór tego z wiosny. Ograniczenia jednak będą i wraz ze wzrostem przypadków zakażeń mogą one wpłynąć na nastroje konsumentów, a to już na gospodarkę wpłynie, a dokładnie na jej przyszłoroczne odbicie. Pierwszy bank obniżył właśnie swoją prognozę wzrostu PKB na przyszły rok, a inny podkreśla ważny wątek: nie same restrykcje się liczą, ale czas ich trwania.

 • Współczynnik R najwyżej od początku kwietnia. Wraca poziom z czasu wiosennego lockdownu [WYKRES DNIA]
 • Złoty w dół, czerwono na giełdach."Inwestorzy nie dowierzali do końca, że lockdowny mogą wrócić"

  Złoty w dół, czerwono na giełdach."Inwestorzy nie dowierzali do końca, że lockdowny mogą wrócić"

  Polska waluta znów zalicza przecenę, i to wyraźną. Złoty osłabia się w stosunku do innych walut, a główny powód jest wciąż ten sam: pandemia koronawirusa, która coraz bardziej straszy w Europie, i w samej Polsce. Dzieje się to, w co do niedawna inwestorzy niedowierzali: wracają - częściowe - lockdowny. Czerwień widać też na rynkach akcji. Strach przed zamknięciem gospodarki nie jest jeszcze w całości w cenach - podejrzewa dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

 • Powrót do ostrzejszych restrykcji jest przesądzony. "Trzeba szykować się na słaby start w 2021 rok"

  Powrót do ostrzejszych restrykcji jest przesądzony. "Trzeba szykować się na słaby start w 2021 rok"

  Rekordy zakażeń, których wydaje się nic nie zatrzymywać, coraz więcej zgonów chorych na COVID-19, służba zdrowia miejscami na granicy wytrzymałości - to sprawia, że powrót ostrzejszych restrykcji jest przesądzony. Obok pytania o ich skalę pojawia się jeszcze jedno: jak wpłyną na podnoszącą się z recesji gospodarkę. Wątpliwości jest sporo, a wśród nich my: konsumenci i nasze zachowania.

 • Rekordy temperatury i rekordy topnienia lodu w Arktyce. "Byłem przerażony tym, co zobaczyłem"
 • Będzie "mini dobrowolny lockdown"? Strach jest kluczowy. A co z PKB? "Miało być lepiej, a nie jest"

  Będzie "mini dobrowolny lockdown"? Strach jest kluczowy. A co z PKB? "Miało być lepiej, a nie jest"

  Gwałtowny przyrost zakażeń, rekord zgonów - tempo rozwoju jesiennej fali epidemii koronawirusa w Polsce jest porażające. Ponad 100 powiatów ma stać się żółtą lub czerwoną strefą koronawirusową. To około jedna trzecia wszystkich powiatów w kraju. Pełnego lockdownu nie ma, ale to, co dzieje się obecnie, i tak wpłynie na gospodarkę. - Miało być lepiej, a nie jest, dodatkowo ludzie widzą, że ich wynagrodzenia rosną wolniej i perspektywa podwyżek też jest niezbyt duża, bo firmy oszczędzają - zauważa Marcin Mazurek z mBanku. Kluczem jest strach - którego odrobina w walce z powstrzymaniem pandemii się przysłuży, ale będzie to też mieć swoją cenę.

 • Brexit zniknął, ale wrócił. I wróciły kłopoty. Boris Johnson ma coraz mniej czasu
 • Brexit potyka się o ryby. Połowy na wodach brytyjskich jednym z głównych problematycznych tematów
 • Jeden tweet i giełdy zanurkowały. Donald Trump "zabił" pakiet stymulacyjny - do czasu wyborów

  Jeden tweet i giełdy zanurkowały. Donald Trump "zabił" pakiet stymulacyjny - do czasu wyborów

  To był w ostatnich dniach kluczowy - obok zdrowia amerykańskiego prezydenta - temat dla rynków finansowych: nowy pakiet fiskalny w Stanach Zjednoczonych. Stan negocjacji między Republikanami i Demokratami w tej sprawie sterował nastrojami inwestorów. Donald Trump zaskoczył wszystkich i niespodziewanie nakazał zerwanie tych rozmów i odłożenie ich do czasu po wyborach prezydenckich.

 • Czechy zbudują kanał wodny do Polski. W wielkiej inwestycji może wziąć udział także nasz kraj

  Czechy zbudują kanał wodny do Polski. W wielkiej inwestycji może wziąć udział także nasz kraj

  O tej inwestycji Czesi mówią od lat: kanał wodny, łączący Czechy z jednej strony Odrą, a potem z Bałtykiem, a z drugiej z Dunajem. Rząd w Pradze dał właśnie zielone światło dla pierwszego etapu tego ogromnego przedsięwzięcia, który ma połączyć Czechy z siecią dużych europejskich rzek. W dalsze prace zaangażowany może być także nasz kraj oraz inne z Grupy Wyszehradzkiej. Tymczasem działacze na rzecz środowiska ostrzegają, że przedsięwzięcie może zagrozić przyrodzie.

 • Debata Trump - Biden. Takiego pytania nie było od 20 lat. "Czy przyjmuje pan naukę o zmianach klimatu?"