Maria Mazurek

Wydawca i autorka serwisów ekonomicznych i informacyjnych, od sześciu lat związana z Gazeta.pl. Prowadząca programy Oko na Świat i Zielony Poranek. Swoją karierę dziennikarską zaczynała w TVN CNBC i TVN 24 BiS, gdzie była wydawcą programów o tematyce ekonomicznej i rynkowej m.in. Dzień na Rynkach, Bilans, Świat o Czwartej.

Maria Mazurek
 • Raport z paragonów: Ceny w sklepach w górę o 20, 30, 40 proc. Producent: W połowie roku znów podwyżka

  Raport z paragonów: Ceny w sklepach w górę o 20, 30, 40 proc. Producent: W połowie roku znów podwyżka

  Masło, chleb i ryż w kwietniu drożały jeszcze mocniej niż w marcu, a ceny pomidorów wystrzeliły. Inflacja jest już bardzo trudna do przegapienia, nie tylko w sklepach spożywczych zresztą. Producenci żywności mówią o rosnących kosztach - wszystkich - i ostrzegają, że będą musieli jeszcze podnosić ceny. Oto najnowszy raport z paragonów przygotowany przez agencję badawczą CMR oraz portale Gazeta.pl i Handelextra.pl.

 • Duży wzrost zainteresowania wsparciem dla kredytobiorców. Marcin Iwuć wyjaśnia warunki
 • Inflacja w Polsce jeszcze przyspieszy, 14 proc. w zasięgu. Goldman Sachs ponosi prognozy
 • Litwiniuk z RPP o podnoszeniu stóp: Jest to proces zbyt szybki. Mówi też o 'kampanii wyborczej'

  Litwiniuk z RPP o podnoszeniu stóp: Jest to proces zbyt szybki. Mówi też o "kampanii wyborczej"

  Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że stopy procentowe rosły w ostatnim czasie zbyt szybko. - Uważam, że ta cała kampania gwałtownego podnoszenia stóp w ostatnich miesiącach mogła być bardziej kampanią wyborczą niż elementem rozsądnej polityki monetarnej - powiedział w TVN24. Zaznaczał, że przeciwnikiem samego podnoszenia stóp nie jest.

 • Indie zakazują eksportu pszenicy. Natychmiast. To drugi największy producent na świecie
 • Michał Smoleń (Instrat): W tym momencie dopłacamy do paliw m.in. dla osób najbardziej zamożnych

  Michał Smoleń (Instrat): W tym momencie dopłacamy do paliw m.in. dla osób najbardziej zamożnych

  "Rząd jeszcze parę miesięcy temu namawiał i dopłacał na za kupno kotła niskoemisyjnego klasy V, a teraz nie wpiera ludzi, którzy takie kotły mają" - pisze do nas czytelnik. Wraz z rosnącymi cenami surowców, ale i towarzyszącą im szeroko rozlaną inflacją, ubóstwo energetyczne może stać się bardziej widoczne. W Zielonym Poranku Gazeta.pl Patryk Strzałkowski będzie rozmawiać na ten temat z ekspertem Fundacji Instrat.

 • 'Bank daje ofertę na stałe oprocentowanie 8,05 proc. na 5 lat. Brać?' Ekspert odpowiada na pytania o kredyty

  "Bank daje ofertę na stałe oprocentowanie 8,05 proc. na 5 lat. Brać?" Ekspert odpowiada na pytania o kredyty

  Czy warto zamienić kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na taki ze zmiennym? Banki zaczynają przedstawiać klientom takie oferty, choć zwykle mają one zakres czasowy ograniczony do pięciu lat. A może lepiej zacisnąć zęby i kredyt nadpłacać? Czy kryją się tu jakieś pułapki? I co, jeśli dopiero zaczynamy myśleć o pożyczce na własne mieszkanie? Na te i inne pytania w programie Q&A odpowiada Marcin Iwuć.

 • Raty rosną, co zrobić z kredytem hipotecznym? Na pytania w programie Q&A odpowie Marcin Iwuć

  Raty rosną, co zrobić z kredytem hipotecznym? Na pytania w programie Q&A odpowie Marcin Iwuć

  Inflacja rośnie, rosną więc stopy procentowe, a w efekcie miesięczne raty kredytów hipotecznych. Do tego premier Mateusz Morawiecki ogłosił pomysły na ulżenie kredytobiorcom. Czekać na rządowe rozwiązania? Zamieniać kredyt ze zmiennym oprocentowaniem na stałe? I czy jest w ogóle sens myśleć teraz o kupnie swojego mieszkania? Wysyłajcie swoje pytania na adres news_gazetapl@agora.pl. Zadamy je w czwartek 12 maja w programie Q&A, którego gościem będzie Marcin Iwuć.

 • Ponure ostrzeżenie. Ryzyko, że przekroczymy limit 1,5 stopnia ocieplenia, to już 'pół na pół'

  Ponure ostrzeżenie. Ryzyko, że przekroczymy limit 1,5 stopnia ocieplenia, to już "pół na pół"

  Jest 50 proc. ryzyko, że w którymś z najbliższych pięciu lat średnia temperatura na świecie będzie o 1,5 stopnia Celsjusza wyższa względem epoki przedprzemysłowej. To jeden z wniosków płynących z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej, która zebrała przewidywania od 11 różnych centrów prognostycznych. 1,5 stopnia to poziom, przy którym zmiany klimatu staną się już bardzo szkodliwe dla ludzi, jednak nie chodzi tu o granicę, o której mówi Porozumienie Paryskie.

 • Wielka woda z Shishper zniszczyła most. Pakistan z niepokojem patrzy na pięć innych lodowców

  Wielka woda z Shishper zniszczyła most. Pakistan z niepokojem patrzy na pięć innych lodowców

  Fala ekstremalnych upałów "pomogła" w wywołaniu lodowcowej powodzi, która zniszczyła część wioski w północnym Pakistanie. Woda zerwała też most leżący na ważnej i popularnej wśród turystów Szosie Karakorumskiej. Zmiany klimatu nie były bezpośrednią przyczyną tego zjawiska, wiadomo jednak, że wraz z nimi fale upałów będą bardziej intensywne i dłuższe, a lodowce - będą topić się coraz mocniej, zagrażając lokalnym społecznościom nie tylko w Azji.

 • Komunikacja publiczna powinna być darmowa? 'To nie jest dobra droga'. Ekspert wskazuje na Tallin

  Komunikacja publiczna powinna być darmowa? "To nie jest dobra droga". Ekspert wskazuje na Tallin

  Po pandemicznym zastoju i utracie wielu pasażerów, samorządy wracają do zachęcania do transportu publicznego wprowadzając bezpłatne przejazdy. Czy to dobra droga? W porannej rozmowie Gazeta.pl pytaliśmy o to Pawła Rydzyńskiego, prezesa Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu. Ekspert z takim podejściem się nie zgadza, wyjaśnia też, dlaczego nie można nazwać doświadczeń Tallina sukcesem.

 • Turcja. Inflacja prawie 70 proc., a ceny żywności rosną o blisko 90 proc. Tak działa 'erdoganomika'

  Turcja. Inflacja prawie 70 proc., a ceny żywności rosną o blisko 90 proc. Tak działa "erdoganomika"

  Rząd tnie VAT na część produktów i dopłaca do rachunków za prąd, ale tureckim konsumentom i tak żyje się coraz drożej. Inflacja w kwietniu zbliżyła się do poziomu 70 proc. rok do roku. Tylko w ciągu miesiąca, od marca ceny wzrosły o 7,25 proc. Tak działa "erdoganomika". Dynamiczny marsz inflacji w górę zaczął się 1,5 roku temu, gdy pod naciskami Erdogana bank centralny zaczął obniżać stopy procentowe.

 • Ceny paliw rosną, transport publiczny zyskuje na atrakcyjności. Powinien być darmowy? 'To nie jest dobra droga'

  Ceny paliw rosną, transport publiczny zyskuje na atrakcyjności. Powinien być darmowy? "To nie jest dobra droga"

  Ropa naftowa powyżej 100 dolarów, ceny paliw rosną, ropa Putina finansuje wojnę w Ukrainie. Czas przestać karmić Putina - jednym z rozwiązań jest zostawienie samochodu w garażu i przesiadka do autobusu lub tramwaju. Zdaniem Pawła Rydzyńskiego, prezesa zarządu Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu, komunikacja miejska nie powinna być jednak darmowa. - W wielu miejscach funkcjonuje bezpłatna komunikacja, ale to nie jest dobra droga. (...) Skala przesiadek z transportu prywatnego do publicznego nie jest duża - wyjaśnił.

 • Fed kontra inflacja. Stopy w górę najmocniej od 22 lat. Dolary z 'drukarki' pójdą do 'niszczarki'

  Fed kontra inflacja. Stopy w górę najmocniej od 22 lat. Dolary z "drukarki" pójdą do "niszczarki"

  Amerykański bank centralny spełnił oczekiwania - w każdym razie ich część - i podniósł stopy procentowe, oddalając się jeszcze bardziej od porzuconego przed zaledwie kilkoma tygodniami zera. Podwyżka wynosi 50 punktów bazowych i jest najmocniejsza od 2000 roku. Trochę inny, niż się spodziewano, jest za to wydźwięk konferencji szefa Fed. I to widać po rynkowych reakcjach, w tym po kursach walut.

 • To będzie najważniejsze wydarzenie gospodarcze w tym tygodniu: Fed podniesie stopy procentowe. RPP też
 • Czas na ropę naftową. UE po raz szósty chce uderzyć w Rosję. 'To nie będzie łatwe'

  Czas na ropę naftową. UE po raz szósty chce uderzyć w Rosję. "To nie będzie łatwe"

  W środę 4 maja Ursula von der Leyen przedstawiła nowy, szósty pakiet sankcji gospodarczych wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę. Tym razem uderzenie poszło m.in. w kierunku ropy naftowej. Diabeł tkwi w szczegółach, bo to temat wrażliwy dla niektórych unijnych państw, a ogłoszone przez szefową KE obostrzenia są dopiero propozycją Komisji, która musi jeszcze zostać zatwierdzona.

 • Chiny. Rafinerie po cichu kupują rosyjską ropę naftową. Tanio. Ale nie te państwowe
 • Ukraina: Rosjanie kradną nasze zboże. 'To jest zwykły rabunek'

  Ukraina: Rosjanie kradną nasze zboże. "To jest zwykły rabunek"

  Ukraińskie władze oskarżają Rosję o przejmowanie zbóż na okupowanych terenach. Według Ukrainy, może to wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Wojna już od kilku tygodni podbija i tak rosnące ceny zbóż na światowych rynkach. Ukraina i Rosja to znaczący producenci m.in. pszenicy, kukurydzy i roślin oleistych, jak słonecznik.

 • Ekstremalne upały uderzają w Indie i Pakistan. Topniejące lodowce Himalajów grożą powodziami
 • Prawdziwy wystrzał cen produktów rolnych. W jeden miesiąc wzrost o prawie 16 proc. 'Bezprecedensowy'