-
Wielka Brytania wpadnie w recesję jako jedyna z dużych gospodarek. I jeszcze ten brexit
Gospodarka światowa poradzi sobie jednak lepiej, niż zakładano kilka miesięcy temu - tak uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który przedstawił właśnie swoje nowe prognozy. Wielka Brytania z tych prognoz ucieszy się mniej - ma zaliczyć spadek PKB w tym roku, jako jedyna z dużych gospodarek. Oczekiwania dla Polski też poszły w dół, ale nie zakładają recesji.
-
Wyższy wiek emerytalny wyprowadza Francję na ulice. "To nie jest już negocjowalne"
We Francji rozpoczyna się drugi dzień protestów przeciwko reformie emerytalnej. Najwięcej emocji budzi plan podniesienia ustawowego wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. "To nie jest już negocjowalne" - twierdziła szefowa rządu Elisabeth Borne.
-
Emerytury. Kiedy przestaniemy pracować?Większość Polaków uważa, że później, niż by chcieli
Wiek emerytalny nie rośnie (choć rośnie temperatura politycznych emocji wokół tego tematu), ale Polacy już widzą, że z powodu sytuacji finansowej nie zakończą pracy tak szybko, jak by chcieli. Są też tacy, którzy uważają, że nigdy nie będą mogli sobie pozwolić na przejście na emeryturę. To wnioski z najnowszego badania firmy Randstad.
-
Praca zdalna jest fajna, bo oszczędzamy czas. Ile konkretnie i co z nim robimy? Sprawdzili to
Dzięki pracy zdalnej zaoszczędzamy czas, który poświęcalibyśmy na dojazdy do firmy. To oczywiście nic odkrywczego, natomiast pojawiły się pierwsze badania, w których wyliczono, ile tego zaoszczędzonego czasu jest. Objęły 27 krajów, w tym Polskę. Ciekawe jest też to, co z tym zaoszczędzonym czasem robimy.
-
Antarktyda. Co się dzieje z lodowcami szelfowymi? Niepokojące doniesienia
Gdy szelf lodowy się rozpada, nie przyczynia się do podnoszenia się poziomu wody w oceanie, bo sam w nim pływa. Topnienie lodowców szelfowych jest niebezpieczne z innego powodu. Działają jak ogromne korki powstrzymujące gigantyczne masy lodu na antarktycznym lądzie przed spływaniem do morza. No i właśnie się okazało, że w obliczu zmian klimatu mogą zachowywać się inaczej, niż wcześniej sądzono.
-
Norwegia natrafiła na skarb na dnie morza. To m.in. cenne surowce z listy minerałów krytycznych
Tym razem to nie ropa naftowa ani gaz ziemny. Norwegowie przekazali, że na swoim szelfie kontynentalnym znaleźli złoża surowców, w tym miedzi i cennych metali ziem rzadkich. To kolejne takie doniesienie w ostatnich dniach, niedawno o podobnym informowała sąsiednia Szwecja. Dla całej Europy byłyby to świetne wiadomości. Są jednak pewne problematyczne kwestie.
-
Przedziwna historia z zagubioną radioaktywną kapsułą. Australia na wielkich poszukiwaniach
Radioaktywna kapsuła zniknęła i przez dwa tygodnie nikt się nie zorientował. Sprawa wyszła na jaw w piątek i od tego dnia w Australii trwają poszukiwania zguby, która miała być wykorzystywana przez wielką firmę wydobywczą. Nie będzie łatwo, bo chodzi o ogromny obszar, a kapsuła ma kilka milimetrów długości. Nawet tak niewielki przedmiot może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak do tego doszło?
-
Mieszkania do opodatkowania. Narracja idzie w jedną stronę. Ekspert: to nie pomoże Polakom
Nowy podatek od mieszkań - a tak naprawdę pomysł podwyższenia już obowiązującego w niektórych przypadkach - budzi duże emocje. Wywołuje też spore zamieszanie, bo dopiero co wiceministerka rozwoju mówiła, że ma dotyczyć wyłącznie funduszy inwestycyjnych, a już jej szef zaznacza, że on by nim objął także indywidualnych inwestujących. Ta pierwsza narracja wydaje się być (na ten moment) bardziej prawdopodobna, ale czy w ogóle ma sens? Ekspert zwraca uwagę na cel działania dużych międzynarodowych funduszy.
-
Co się dzieje w Mohe przy granicy z Rosją? Chiński "biegun północny" jeszcze nigdy nie był tak zimny
W położonym najdalej na północ mieście Chin odnotowano w ostatnim czasie temperaturę -53 stopnie Celsjusza. To lokalny rekord, a wygląda na to, że jednocześnie najniższa temperatura w skali całego kraju, od kiedy prowadzone są współczesne pomiary. Na pogodę w tej części świata (i nie tylko tam zresztą) wpływa wir polarny, który niedługo może zacząć się zmieniać, wywołując anomalie.
-
Bardzo kłopotliwy pomysł rządu na nieruchomości. Ministerka: Nie doprowadzimy do 'podatku Budy'
To wyjątkowo problematyczny projekt rządu. Na tyle, że choć jeszcze nie został opublikowany, to przedstawiana publicznie wersja już kilka razy się zmieniała. Nowe ograniczenia dotyczące handlu mieszkaniami budzą dużo emocji, a ministrowie zajmują się odpowiadaniem na "burze medialne". Na ten temat wypowiedziała się właśnie Olga Semeniuk-Patkowska.
-
Węgierskie królestwo inflacji. Pierwsze miejsce w UE. Polska wyprzedzana przez Czechy
Inflacja w strefie euro w grudniu wyhamowała, w całej UE też. Nie dla wszystkich jednak dane są tak pozytywne, a najbardziej zasmuceni mogą być pewnie Węgrzy. U nich nie dość, że ceny rosną coraz szybciej, to jeszcze najszybciej w Europie. Polski w ścisłej czołówce nie ma, ale niedużo nam do niej brakuje.
-
Wiek emerytalny do podwyżki, Francuzi zaczynają wielki strajk. Pierwszy taki od 12 lat
Takiej sytuacji nie było we Francji od ponad dekady. Wszystkie związki zawodowe są zgodne jak nigdy i wzywają do ogólnokrajowego strajku przeciwko reformie emerytalnej. Ma być milion osób na ulicach, ale to najmniejszy problem.
-
Wielki exodus w Chinach. Miliony zbierają się na stacjach i lotniskach
Przez większą część roku ciężko pracują daleko od rodzinnego domu. Teraz wyjeżdżają z dużych miast i ruszają w drogę do swoich rodzinnych miejscowości i wiosek. W Chinach zaczęła się ogromna migracja pracowników, której przez trzy lata tam nie widziano. Na ten czas kraj częściowo stanie, ale gospodarka i tak może zyskać. Tylko co z koronawirusem?
-
Chiny hamują. Wzrost PKB jednym z najsłabszych w historii, ale to i tak dobrze. Czas na covidowy sprawdzian
Demograficzne trzęsienie ziemi to nie są jedyne dane, które pokazały dziś Chiny. Poznaliśmy też kilka ważnych odczytów gospodarczych. Wzrost PKB był znacznie słabszy niż rok wcześniej i mocno poniżej ambicji i zapowiedzi władz. Ten rok nie będzie łatwy, ale pomóc może odejście od restrykcyjnej polityki "zero Covid". Pierwsze sygnały już widać.
-
Demograficzne trzęsienie ziemi. Chiny nie widziały czegoś takiego od czasu wielkiego głodu
Ostatni tak duży spadek populacji Chiny zanotowały w czasie wielkiego głodu w latach 60. ubiegłego wieku. Rekordowo niski jest także wskaźnik urodzeń. To oficjalne dane chińskiego urzędu statystycznego. Prognozy ONZ zakładają jeszcze bardziej ponury scenariusz, i to niedługo.
-
Czyżby dezinflacja? Na paragonach widać spadki. Ale spokojnie, rok do roku wciąż wszystko droższe
Rok do roku wszystko w naszym koszyku drożeje, i to wciąż wyraźnie. Ale w ujęciu miesięcznym widać już spadki cen żywności - w każdym razie widać w paragonach z mniejszych sklepów, które obserwujemy dla was od ponad roku. Część z tych obniżek to promocje, na które według badań poluje już większość Polaków, planując oszczędzanie na zakupach żywności.
-
Prawo morza w kosmosie. A co, gdyby Chiny wygrodziły sobie kawałek Księżyca? "Nie jesteśmy na taką sytuację gotowi"
Wyścig na Księżyc i w kosmos w ogóle nie dość, że przyspiesza, to jeszcze się zagęszcza. Ludzie za kilka lat mają stanąć na satelicie Ziemi po pół wieku przerwy. Będą to Amerykanie, ale obok Stanów Zjednoczonych są jeszcze Chiny, dawna potęga kosmiczna Rosja i nowi gracze, w tym Indie. Co stanie się, gdy wszyscy oni wylądują - na Księżycu na przykład - i będą chcieli budować tam bazy, coś wydobywać? Czyj jest Księżyc i kto ma prawo go sobie grodzić?
-
Diesel w centrum uwagi. Już za chwilę embargo wejdzie w życie. Co się stanie?
Jeszcze nie przebrzmiał temat cen na stacjach Orlenu i powrotu do wyższego VAT, a na horyzoncie coraz bliżej kolejnego potencjalnego problemu. Po embargu na rosyjską ropę naftową zbliża się wejście w życie kolejnych paliwowych sankcji. W zeszłym tygodniu temat podniósł premier Mateusz Morawiecki, czym podsycił obawy. My pytamy ekspertkę, która śledzi rynek paliw od lat.
-
To dopiero inflacja! W Argentynie sięga 95 proc. "Analizuje się ceny, jakby wybierało się biżuterię"
Inflacja w Argentynie wyniosła prawie 95 proc. O tyle wzrosły ceny między grudniem 2021 a grudniem 2022. To najwyższy odczyt tego wskaźnika od trzech dekad i jeden z najwyższych na świecie. A stopy procentowe? 75 proc. A to wszystko w nerwowej atmosferze politycznej.
-
Czechy. Sąd nad Babisem. Jest wyrok ws. Bocianiego Gniazda. Kilka dni przed wyborami
W najbliższy piątek, 13 stycznia, w Czechach startują wybory prezydenckie. Były premier Andrej Babis jest w nich jednym z faworytów. Tymczasem właśnie zapadł wyrok dotyczący domniemanego oszustwa dotyczącego unijnych dotacji na jedną z firm Babisa - przed wejściem miliardera do wielkiej polityki. Został uniewinniony.