-
Wyłączenia fotowoltaiki. "Te sytuacje będą się powtarzać, jeśli nie nasilać". Co z prosumentami?
Mamy klęskę urodzaju. W tym sezonie już dwa razy operator sieci przesyłowych zdecydował o konieczności odłączenia instalacji fotowoltaicznych - bo pojawiło się ryzyko awarii sieci. Na razie dla firm. Co to oznacza dla właścicieli domowych instalacji na dachach?
-
Tąpnięcie w danych o przemyśle. Produkcja w kwietniu spadła aż o 6,4 proc.
Produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 6,4 proc. rok do roku - podał GUS. To dane znacznie słabsze niż miesiąc wcześniej, kiedy spadek sięgnął 3 proc. i dużo słabsze od spodziewanych.
-
Buda zamyka Mieszkanie Plus. Co jeszcze PiS może wymyślić? Ekspert mówi o pomyśle Tuska
Waldemar Buda bije się w pierś - choć nie do końca swoją - i ogłasza wygaszenie sztandarowego programu mieszkaniowego PiS, który "nie wypalił". Ma rozwiązanie dla uczestników tego programu, tyle że ekonomista ocenia je jako "jedno z najgorszych możliwych". Kampania dopiero startuje, co jeszcze Prawo i Sprawiedliwość może nam pokazać przed wyborami? Jest jeden pomysł, tyle że niedawno mówił o nim Donald Tusk. Oto pięć pytań o mieszkania - także ich ceny - do Adama Czerniaka, ekonomisty z think tanku Polityka Insight.
-
To wcale nie są bardzo dobre dane. Chiny mają problem
Druga największa gospodarka świata i (wciąż) globalna fabryka ma kłopot. Miało być ożywienie, ale wygląda to dość niemrawo. Chiny nie mogą odpowiednio dynamicznie odbić się po covidowym załamaniu. Na to wskazują w każdym razie ostatnie dane. W tym najnowsze, dotyczące dwóch silników napędzających PKB: konsumpcji wewnętrznej i eksportu.
-
PiS ogłasza 800 plus i co teraz? Ekonomiści: Jest przestrzeń nawet na dalsze ruchy
Jest 500, ma być 800 złotych na dziecko. To najważniejsze ogłoszenie z weekendowej konwencji PiS. Co to oznacza według ekonomistów? Jedni mówią o "uciążliwie wysokiej inflacji na dłużej" i tym, że zapłacą za to spłacający hipoteki. Inni podkreślają, że z pewnej perspektywy "wydaje się, że jest przestrzeń nawet na dalsze ruchy".
-
Chiny chcą pokonać demograficzny pogrom. Nowa era "kultury małżeństwa i rodzenia dzieci"
Demograficzna katastrofa uderzyła w Chiny z pełną mocą. Według szacunków kraj stracił już miano najludniejszego na świecie na rzecz Indii. Mimo porzucenia polityki jednego dziecka przed ośmioma laty nie widać zmian w nastawieniu Chińczyków. Jest zatem nowy pomysł. Wśród celów wpisano zmniejszenie "cen za pannę młodą", pojawiła się też data 20 maja.
-
Francja. Kryzys na południu. Zakazano kupowania basenów, zamknięto spa. "Musimy wyjść z kultury obfitości"
Nie można kupować małych basenów ogrodowych, a żadnych innych przydomowych nie wolno napełniać wodą. Zamknięto część spa, ograniczenia dotyczą także rolników. Na południu Francji wprowadzono restrykcje dotyczące wody. Winna jest pogoda i susza.
-
Nowy raport ws. Nord Stream 2. Nordyckie media: przed wybuchem widziano trzy rosyjskie okręty
Niedługo przed uszkodzeniem gazociągu Nord Stream, w okolicy, w której później doszło do podwodnych wybuchów, pojawiły się rosyjskie okręty wojskowe, z wyłączonymi automatycznymi systemami śledzenia. O sprawie informują cztery telewizje publiczne z krajów nordyckich.
-
Inflacja w Turcji spadła, do 43,7 proc. Ale ceny wciąż silnie rosną. A już niedługo podwójne wybory
Inflacja w Turcji zwolniła, wzrost cen wciąż jest jednak imponujący - rok do roku wyniósł 43,7 proc. Niech to jednak nikogo nie zwiedzie - spadek związany jest z tzw. efektem bazy, same ceny wciąż rosną. Tylko w ciągu jednego miesiąca o prawie 2,4 proc.
-
Główna wygrana w Eurojackpot. Bank rozbił gracz z Polski. Ponad 62 miliony złotych
We wtorek 2 maja padła główna wygrana - pierwszego stopnia - w losowaniu loterii Eurojackpot. Całą pulę zgarnął właściciel losu kupionego w Polsce. To ponad 62,5 miliona złotych.
-
Rzecznik marynarki wojennej Szwecji dementuje doniesienia fińskiego dziennika. Chodzi o rosyjskie okręty i energetykę
[AKTUALIZACJA] Jedna z fińskich gazet napisała, powołując się na dowódczynię szwedzkiej marynarki wojennej, że siły te zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Przyczynić się do tego miało zauważenie rosyjskich okrętów w okolicy farm wiatrowych i sieci elektrycznych. Wieczorem w niedzielę rzecznik marynarki wojennej Szwecji zdementował te doniesienia.
-
Jest tak źle, że odwołali paradę z okazji 1 maja. Pierwszy raz od 64 lat z powodów ekonomicznych
Komunistyczne władze Kuby odwołały tradycyjną paradę z okazji Święta Pracy. Obchody w ostatnim czasie nie odbyły się w 2020 i 2021 roku, z powodu pandemii. Tym razem przyczyny są ekonomiczne - i jest to pierwsza taka sytuacja od 64 lat.
-
Stali w kolejce po mleko, z fabryki ulatniał się trujący gaz. Tragedia w Indiach, 11 osób nie żyje
Nie wiadomo, co spowodowało wypadek, przekazano jedynie, że chodzi o wyciek gazu z jednego z zakładów. Na północy Indii zmarło 11 osób, cztery zostały ranne. "Ludzie, którzy rano przyszli kupić mleko, stracili przytomność na zewnątrz" - powiedziała Agencji Reutera przedstawicielka lokalnych władz ustawodawczych.
-
Deutschlandticket zaraz wchodzi w życie. Niemcy mają bilet miesięczny na pociągi (i nie tylko) za 49 euro
Za 49 euro, równowartość około 225 zł, można jeździć miejskimi autobusami i metrem przez cały miesiąc. W Niemczech 1 maja wchodzi w życie "jedna z najbardziej przystępnych cenowo ofert transportu publicznego na świecie" - jak ją określa Bloomberg. Najkorzystniej wygląda to w przypadku pociągów.
-
GUS ma same złe wiadomości. "Bardzo niski poziom urodzeń, wysoka liczba zgonów"
Jest nas coraz mniej i jako społeczeństwo jesteśmy coraz starsi. Jak dotąd żadne programy nie pomagają w zauważalny sposób. GUS właśnie to potwierdził nowym, ponurym raportem demograficznym.
-
Ukraina już mówi, że potrzebuje od UE kolejnych 18 mld euro. Dziura w kasie jest znacznie większa
Dziura w ukraińskim budżecie sięga od 3 do 4 miliardów euro - miesięcznie. Walczący z rosyjskim Kijów potrzebuje pomocy finansowej z zewnątrz. W tym roku Unia Europejska zapewnia 18 miliardów euro pożyczek, ale potrzeby nie maleją. Szef resortu finansów Ukrainy już zapowiedział, że potrzeba kolejnych 18 miliardów.
-
Inflacja ma tam ponad 100 proc., stopy niewiele niższe. "Pierwszy raz poprosiłam o darmowy lek"
Centralny bank Argentyny podniósł główną stopę procentową aż o 10 punktów procentowych, do 91 proc. i to zaledwie kilka dni po poprzedniej podwyżce. Bank próbuje walczyć z hiperinflacją i silną przeceną argentyńskiej waluty. W kraju króluje czarny rynek i "niebieski", nieoficjalny kurs wymiany peso wobec dolara. Wielu musi wybierać: lekarstwa albo jedzenie.
-
Kraby będą z Gliwic. Premier Morawiecki obiecuje przeniesienie produkcji. To nie wszystko
Premier w środę odwiedził gliwicki zakład produkcyjny i zapowiedział, że zostanie tam przeniesiona produkcja polskich armatohaubic. - Tutaj rozmawialiśmy o przyszłości Bumaru i chcę powiedzieć, że przywozimy dobre wiadomości. Po pierwsze, w Bumarze, w Gliwicach, będzie produkcja Kraba - mówił Mateusz Morawiecki. Nie poznaliśmy jednak szczegółów, jak miałoby to wyglądać. Obecnie Kraby produkowane są gdzie indziej.
-
Paragonowa drożyzna w sklepach. Ceny podstawowych produktów mocno rosną. Zaglądamy też na grilla
W porównaniu do poprzedniego miesiąca gdzieniegdzie widać spadki, jednak rok do roku ceny podstawowych produktów spożywczych wciąż drastycznie rosną. Wyjątkiem jest masło, ale to marne pocieszenie, kiedy za mleko trzeba zapłacić o 40 proc., a za chleb o jedną czwartą więcej. Tegoroczne grillowanie także będzie wyraźnie droższe. Oto nasz koszyk cenowy - najnowszy raport z paragonów.
-
Nadciąga El Nino i tym razem ta anomalia może pojawić się w niepokojącym momencie
"Do widzenia dziewczynko, witaj chłopczyku" - brzmi niewinnie, ale to zapowiedź dużej i ważnej zmiany procesów zachodzących w oceanach i atmosferze. Te procesy wpływają na globalną pogodę i choć odbywają się w zasadzie cyklicznie (acz nieregularnie), niewykluczone, że w tym roku przyniosą wyjątkowo niepokojące, ekstremalne zjawiska. Nadchodzi El Nino.