Pooling opakowań w systemie dostaw Netto

Netto, jako odpowiedzialny dyskonter, wdrożyło do swojego łańcucha dostaw usługi poolingowe w zakresie opakowań zwrotnych jako element systemu gospodarki obiegu zamkniętego. Rozwiązanie wprowadzone w listopadzie 2019 r. jest w sieci cały czas rozwijane. Dzięki jego zastosowaniu, tylko w 2020 r. udało się zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery aż o 2000 ton.

Czym jest pooling opakowań zwrotnych?

To nic innego jak wykorzystanie w procesie realizacji dostaw skrzynek wielokrotnego użytku.
Proces poolingu jest przejrzysty i nieskomplikowany. Dostawca wynajmuje skrzynki od Euro Pool System, które po spakowaniu dostarcza do każdego z centrów dystrybucyjnych Netto. Stamtąd wypełnione skrzynki trafiają do sklepów Netto w całej Polsce, gdzie są eksponowane na półkach, bez konieczności ponownego przepakowywania artykułów. Następnie odbywa się transport zwrotny, czyli przekazanie skrzynek do centrum serwisowego EPS, gdzie są one czyszczone i dezynfekowane. Przygotowane do ponownego użytku skrzynki trafiają do magazynów Euro Pool System, gdzie czekają na powtórne wykorzystanie.

Pierwsza dostawa warzyw i owoców do sklepów Netto w specjalnych zielonych skrzynkach została zrealizowana w listopadzie 2019 r. Od tego momentu wolumen dostaw stale rośnie. Aktualnie już ponad 30 dostawców sieci sklepów realizuje dostawy artykułów świeżych wykorzystując pooling skrzynek.

Netto planuje poszerzać ten zakres o kolejnych dostawców i kolejne grupy asortymentowe.

Dlaczego skrzynki EPS?

Powodów jest kilka. Skrzynki EPS są wytrzymałe, dzięki czemu zapewniają lepszą ochronę artykułów w czasie transportu w stosunku do jednorazowych opakowań kartonowych. Pooling pozwala na zmniejszenie ilości zmarnowanej żywności w wyniku szkód powstałych na etapie transportu aż o 97,5%. Ponadto ograniczenie ilości opakowań jednorazowych umożliwia Netto redukcję emisji CO2 do atmosfery o 40%. Co więcej, każda ze skrzynek nadaję się w 100% do recyklingu.

 

Korzyści wynikające z udziału w projekcie

  • dzięki użyciu skrzynek wielorazowego użytku w systemie dostaw, Netto jest w stanie zmniejszyć emisję CO2 (w procesie produkcji, transportu i utylizowania opakowań jednorazowych) aż o 40%. Tylko w 2020 r. redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez zastosowanie skrzynek EPS przez Netto wyniosła aż 2 tys. ton CO2.
  • zapobieganie marnowaniu żywności (mniejsze uszkodzenia w trakcie transportu) - skrzynki wielokrotnego użytku zapewniają lepszą niż opakowania jednorazowe ochronę owoców i warzyw. Tym samym pooling zmniejsza ilość żywności zmarnowanej wskutek szkód w transporcie o 97,5%.
  • zmniejszenie ilości odpadów.
Jako firma odpowiedzialna społecznie i jeden z większych detalistów na polskim rynku, w naszej codziennej działalności wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu maksymalizowanie pozytywnego wpływu i minimalizowanie negatywnego wpływu na otoczenie. Uważamy, że działania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego mają znaczenie w krótkiej i długiej perspektywie.

- mówi Patrycja Kamińska, PR Manager Netto Polska

Inicjatywa ta jest jedną z wielu, które podejmujemy na rzecz środowiska naturalnego, biorąc odpowiedzialność za nasz wpływ na nie. Szukamy rozwiązań na mniejszą i większą skalę, które pozwolą nam realizować naszą misję zrównoważonego wpływu. To ważne dla Grupy Salling, będącej właścicielem Netto, dla naszych pracowników, naszych klientów, a także przyszłych pokoleń.

- dodaje Patrycja Kamińska.