Adam Guibourge-Czetwertyński poinformował, że zespół negocjacyjny był w Pradze już prawie 20 razy. Przypomniał, że nowa ministerka klimatu Anna Moskwa, jak tylko objęła swoją funkcję, wskazała jako priorytet znalezienie porozumienia z Czechami.
Wiceminister wskazał, że 5 listopada Anna Moskwa spotkała się ze swoim czeskim odpowiednikiem. W ślad za tym spotkaniem Polska wysłała kolejną propozycję rozwiązania sporu. Odpowiedź przyszła w środę 15 grudnia - odesłanie do rozmów z ministerką środowiska w nowym czeskim rządzie, Anną Hubaczkovą.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Adam Guibourge-Czetwertyński wyraził nadzieję, że z nową czeską minister środowiska uda się znaleźć dobre rozwiązanie dla regionu, "chyba że druga strona nie będzie chciała zawrzeć porozumienia ze względów politycznych". Jego zdaniem warunki zaproponowane przez polski rząd są dobre dla lokalnego środowiska i obejmują konkretne środki na realizację projektów w regionie Liberca.
Nowy rząd Republiki Czeskiej ma zostać powołany w piątek.
Obecnie suma kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wynosi już ponad 40 milionów euro, czyli ponad 200 milionów złotych. Jeżeli polski rząd ich nie zapłaci, to zostaną odjęte od funduszy przyznanych Polsce w budżecie siedmioletnim Unii Europejskiej, które mają być przeznaczone na realizację różnych inwestycji.