Węgry. Najcieplejszy 1 stycznia w historii. Ponad 100-letni rekord został pobity

Na Węgrzech 1 stycznia zanotowaną rekordową dla tego dnia temperaturę. Tym samym pobito rekord z 1921 roku. Również w Budapeszcie na początku roku nigdy nie było jeszcze tak ciepło.

Druga połowa grudnia była mroźna na tyle, by śnieg utrzymał się przez święta. Większość czasu notowaliśmy w całej Polsce ujemne temperatury. Na przełomie 2021 i 2022 roku nad południową, zachodnią i środkową Europę napłynęły jednak masy ciepłego powietrza. 

Węgry. Rekordowa temperatura 1 stycznia

Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), czyli węgierski Urząd Meteorologiczny poinformował na Facebooku, że na południu i zachodzie kraju zanotowano liczne temperatury powyżej 16 stopni Celsjusza. To wystarczyło, by pobić rekord ciepła 1 stycznia. Dotąd w Nowy Rok najcieplej w historii pomiarów było w 1921, gdy w Sopron termometry pokazały 15,3 st. W sobotę wyższe odczyty zebrano aż w 50 miejscach.

W 2022 rekord został natomiast pobity o przeszło dwa stopnie. W Fonyed zanotowano 17,5 st. Celsjusza. Ale temperatura przekroczyła 17 stopni jeszcze w pięciu węgierskich miejscowościach:

  • Sumeg 17,4 st. C.
  • Balatonkali 17,2 st. C.
  • Keszthely Tanyakereszt 17,1 st. C. 
  • Kaposvar Feszerlak 17,1 st. C.
  • Villany 17,1  st. C.

Również temperatura w stolicy Węgier, Budapeszcie, nigdy wcześniej w historii pomiarów nie była tak wysoka jak 1 stycznia 2022 roku. Rekord z 1921 wynosił 13 st. Celsjusza. W sobotę zmierzono natomiast 14,4 st. C.w Lágymányos, Újjpest oraz Ferihegy.

Powrót wiosny na początku 2022 roku

Masy ciepłego powietrza nad Europę zostały sprowadzone znad Atlantyku przez głęboki niż wraz z prądem strumieniowym - wyjaśnia portal dobrapogoda24.pl. Mróz wycofał się na północ i północny wschód Europy. W pozostałej części kontynentu pogoda była iście wiosenna.

Temperatury powietrza sięgały nawet 20-25 stopni C. Tak ciepło było przede wszystkim w Hiszpanii, ale również w Portugalii, Francji oraz we Włoszech. Lokalne grudniowe rekordy zanotowany też w Niemczech, gdzie temperatura przekraczała 16 st. C.

Nagłe ocieplenie i odsunięcie powietrza arktycznego jest możliwe dzięki ruszeniu cyrkulacji strefowej na Atlantyku. Prąd strumieniowy wraz z głębokim niżem zaciągnął bardzo ciepłą masę powietrza. Z trajektorii wstecznej wynika, że jest to powietrze, które częściowo napłynęło znad USA i Kanady, a także z niższym szerokości zwrotnikowych. Mamy więc bardzo ciepłe powietrze polarne morskie z domieszką powietrza zwrotnikowego

- wyjaśnia portal. Dodaje, że przejściowe ochłodzenie nastąpi 5-6 stycznia.

Więcej o: