Zatrucie Odry. Alert RCB dla zachodniopomorskiego przedłużony do odwołania

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedłużyło zakaz korzystania z Odry w związku z zanieczyszczeniem wody. Alert RCB został wysłany do mieszkańców części powiatów województwa zachodniopomorskiego i będzie obowiązywał do odwołania.

W związku z zagrożeniem ekologicznym na Odrze przedłużony został zakaz korzystania z rzeki. Alert RCB otrzymali użytkownicy sieci telefonii komórkowych na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiatach: myśliborskiego, gryfińskiego, goleniowskiego, polickiego, kamieńskiego, a także Szczecina i Świnoujścia. Treść alertu RCB jest następująca:

"Uwaga! Zakaz korzystania z wód Odry przedłużony w Zachodniopomorskiem do odwołania. Zakaz nie dotyczy Zalewu Szczecińskiego. Śledź komunikaty".

Więcej o środowisku przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Toruński Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego uspokaja: Ryby w Wiśle w Toruniu są bezpieczne

W związku z katastrofą ekologiczną na Odrze toruński Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego uspokaja, że ryby w Wiśle w Toruniu są bezpieczne. Podkreśla, że rzeka na bieżąco jest monitorowana. Informuje, że przyduchę zaobserwowano obecnie jedynie na jeziorze w Skępem i na Martwej Wiśle w Toruniu.

Gazeta regionalna "Nowości Dziennik Toruński" przypomina, że w Toruniu w Wiśle ryby można łowić w zasadzie wzdłuż całej rzeki z wyłączeniem Portu Zimowego przez cały rok i Portu Drzewnego na wiosnę. Wędkować mogą członkowie zrzeszeni w Polskim Związku Wędkarskim oraz wszystkie osoby posiadające kartę wędkarską, które wykupią później wszelkie potrzebne pozwolenia.

Zatrucie Odry. Rząd szykuje wsparcie dla poszkodowanych przedsiębiorców

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przedstawiła w czwartek założenia rządowej pomocy dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze. W środę projekt ustawy o takim wsparciu przyjęła Rada Ministrów.

Marlena Maląg powiedziała, że Sejm zajmie się projektem 2 września, czyli na najbliższym posiedzeniu. - Aby ubiegać się o to wsparcie, będzie musiał być wykazany spadek przychodów o 50 procent w tym miesiącu, w którym to zdarzenie miało miejsce do miesięcy poprzedzających. Czyli, jeżeli mówimy o sierpniu - to czerwiec, lipiec, albo do roku poprzedniego - do sierpnia 2021 roku - poinformowała ministerka Marlena Maląg.

Z kolei Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej mówił, że o pomoc rządową mogą ubiegać się przedsiębiorcy z 34 powiatów znad Odry. Wskazał, że chodzi o jednorazowe świadczenie za sierpień w kwocie 3010 zł, od którego nie będzie odprowadzany podatek.

- Na dzisiaj 23 podmioty, branże według PKD, są objęte tymi rozwiązaniami. W najbliższych kilku dniach ten projekt będzie procedowany w Sejmie, mamy nadzieję, że Senat szybko pochyli się nad tą ustawą, podpis prezydenta i ZUS będzie wypłacał tak, jak wypłacał świadczenie postojowe - powiedział w czwartek wiceminister Stanisław Szwed. Dodał, że według ich szacunków ponad 62 tysiące pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą skorzysta z tego rozwiązania. Środki na to świadczenie będą pochodziły z Funduszu Pracy.

Wnioski o pomoc przyjmował będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Wnioski będzie można składać drogą elektroniczną

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Mieszkanka nadoodrzańskiej miejscowości o objawach, które zauważyła u siebie i bliskich po kontakcie z wodą
Więcej o: