"Intensywna seria fal upałów w całej Europie i niezwykle suche warunki doprowadziły do lata ekstremów z rekordami pod względem temperatury, suszy i aktywności pożarowej w wielu częściach Europy, wpływając na społeczeństwo i przyrodę na różne sposoby. Z danych serwisu Copernicus wynika, że nie tylko w sierpniu temperatury w Europie biły rekordy, ale także przez całe lato, przy czym poprzedni rekord letni wystąpił zaledwie rok temu" - powiedziała Freja Vamborg, starsza naukowczyni w Serwisie Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S), cytowana w komunikacie przesłanym do Gazeta.pl.
Więcej o środowisku przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dane z unijnego programu Copernicus wskazują, że średnia temperatura w sierpniu i w całym lecie 2022 r. w Europie była najwyższa w historii pomiarów o marginesy 0,8 st. Celsjusza w stosunku do sierpnia 2018 r. i 0,4 st. Celsjusza w stosunku do całego lata w 2021 r.
"W sierpniu temperatury w Europie były najbardziej powyżej średniej na wschodzie kontynentu, były również znacznie powyżej średniej na południowym zachodzie, gdzie były wysokie także w czerwcu i lipcu br." - czytamy w komunikacie.
Natomiast w skali globalnej w sierpniu 2022 r. średnia temperatura była o 0,3 st. Celsjusza wyższa niż średnia dla tego miesiąca w latach 1991-2022. Tegoroczny sierpień był jednym z trzech najcieplejszych w historii. Średnia temperatura była zbliżona do wartości dla sierpnia 2017 r. i 2021 r. oraz w granicach około 0,1 st. Celsjusza od wyższych wartości osiągniętych w sierpniu 2016 r. i 2019 r.
Dane wskazują również, że tegoroczny sierpień był na ogół suchszy niż średnia w znacznej części Europy Zachodniej i części Europy Wschodniej. Z kolei w większości Skandynawii oraz w części południowej i południowo-wschodniej Europy było wilgotniej niż przeciętnie. Południowe regiony zostały dotknięte przez burzę wiatrową derecho, z ekstremalnymi wiatrami i opadami deszczu.
Tegoroczne lato charakteryzowało się gorącymi i suchymi warunkami nad dużą częścią Europy Zachodniej. W znacznej części Skandynawii, regionach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, Grecji i zachodniej Turcji warunki były przeważnie bardziej wilgotne niż przeciętnie.