Za nami najgorętsze lato w historii. Burza wiatrowa derecho, pogodowe ekstrema i susza

Tegoroczne lato w Europie przebiło poprzedni rekord temperatury o 0,4 stopni Celsjusza i było najgorętsze w historii. Sierpień 2022 r. był również najcieplejszym w historii w skali globalnej.

"Intensywna seria fal upałów w całej Europie i niezwykle suche warunki doprowadziły do lata ekstremów z rekordami pod względem temperatury, suszy i aktywności pożarowej w wielu częściach Europy, wpływając na społeczeństwo i przyrodę na różne sposoby. Z danych serwisu Copernicus wynika, że nie tylko w sierpniu temperatury w Europie biły rekordy, ale także przez całe lato, przy czym poprzedni rekord letni wystąpił zaledwie rok temu" - powiedziała Freja Vamborg, starsza naukowczyni w Serwisie Monitorowania Atmosfery Copernicus (C3S), cytowana w komunikacie przesłanym do Gazeta.pl.

Więcej o środowisku przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kalifornia zmaga się z upałami i rekordowym zapotrzebowaniem na prąd. Kierowcy elektryków mają liczne powody do niezadowolenia.46,7 st. C - upał w Kalifornii z nowym rekordem. Stanowi grozi blackout

Europa smażyła się. Nowe rekordy temperatury

Dane z unijnego programu Copernicus wskazują, że średnia temperatura w sierpniu i w całym lecie 2022 r. w Europie była najwyższa w historii pomiarów o marginesy 0,8 st. Celsjusza w stosunku do sierpnia 2018 r. i 0,4 st. Celsjusza w stosunku do całego lata w 2021 r.

"W sierpniu temperatury w Europie były najbardziej powyżej średniej na wschodzie kontynentu, były również znacznie powyżej średniej na południowym zachodzie, gdzie były wysokie także w czerwcu i lipcu br." - czytamy w komunikacie.

Natomiast w skali globalnej w sierpniu 2022 r. średnia temperatura była o 0,3 st. Celsjusza wyższa niż średnia dla tego miesiąca w latach 1991-2022. Tegoroczny sierpień był jednym z trzech najcieplejszych w historii. Średnia temperatura była zbliżona do wartości dla sierpnia 2017 r. i 2021 r. oraz w granicach około 0,1 st. Celsjusza od wyższych wartości osiągniętych w sierpniu 2016 r. i 2019 r.

Rán, autonomiczny pojazd podwodny, przed lodowcem Thwaites, po 20-godzinnej misji mapowania dna morza.Antarktyda. "Lodowiec zagłady" może zacząć szybko się topić

Sierpień 2022 był bardziej suchy niż zwykle

Dane wskazują również, że tegoroczny sierpień był na ogół suchszy niż średnia w znacznej części Europy Zachodniej i części Europy Wschodniej. Z kolei w większości Skandynawii oraz w części południowej i południowo-wschodniej Europy było wilgotniej niż przeciętnie. Południowe regiony zostały dotknięte przez burzę wiatrową derecho, z ekstremalnymi wiatrami i opadami deszczu.

Tegoroczne lato charakteryzowało się gorącymi i suchymi warunkami nad dużą częścią Europy Zachodniej. W znacznej części Skandynawii, regionach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, Grecji i zachodniej Turcji warunki były przeważnie bardziej wilgotne niż przeciętnie.

Zobacz wideo Jak walczyć z suszą? "Mniej żreć" [Next Station]
Więcej o: