IMGW z niepokojącymi mapami dla Europy. Nad Polską widmo kolejnej suszy

Pesymistycznie wyglądają mapy prognoz opublikowane przez IMGW. Na najbliższe miesiące zwiastują one niekorzystne połączenie wysokiej temperatury z niewielką ilością opadów. Na mapie Europy szczególnie nieciekawie prezentuje się sytuacja Polski, która może mierzyć się z powrotem suszy.

Z opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej map z amerykańskich modeli jasno wynika, że w okresie od kwietnia do lipca zdecydowaną większość Europy, w tym także Polskę, zdominują ciepłe masy powietrza. Temperatura w naszym kraju ma regularne przekraczać średnią o około 1,5 stopnia C. Jest to zgodne z wcześniejszymi przewidywaniami o bardzo ciepłym końcu wiosny i upalnym lecie.

Zobacz wideo Jak walczyć z suszą? "Mniej żreć" [Next Station]

Niepokojące prognozy IMGW. Wysoka temperatura i niski wskaźnik opadów

Prognozy zapowiadające wysokie temperatury stają się jeszcze bardziej niepokojące, gdy zestawimy je z mapami pogodowymi przedstawiającymi przewidywany poziom opadów. Co zaskakujące, od lipca największe opady deszczu zaobserwujemy na południu Europy. W centrum kontynentu mają przeważać suche warunki. W niektórych rejonach miesięczne sumy opadów mogą być nawet o 20 mm niższe, niż wskazuje norma. Niekorzystny wynik dotyczy także Polski.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiosenne kwiaty (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. W weekend ciepło, a później... jeszcze cieplej

Susza w Polsce. Czy to koniec dobrej passy?

Jak pokazują najnowsze dane, sytuacja w Polsce poprawiła się w ostatnim czasie pod względem ryzyka wystąpienia suszy. Dobry wpływ na sytuację naszego kraju miała wilgotna zima. Poza Przedgórzem Sudeckim, Żuławami oraz okolicami Płocka opady występowały częściej i charakteryzowały się większą intensywnością niż zazwyczaj. Na południowym wschodzie norma opadów została przekroczona aż dwukrotnie. Pozytywny przebieg zimy zapewnił nam wysoki poziom rzek, satysfakcjonującą wilgotność gleby i znacznie zmniejszył zagrożenie pożarowe. Niestety stan ten nie potrwa zbyt długo, a z tygodnia na tydzień możemy zaobserwować stopniowy wzrost temperatury. Wystarczy kilka dni stabilnej, wyżowej pogody, by pogłębić suszę i popchnąć nas w kierunku przykrego starcia z żywiołem.

'Opóźniacze' stosują manipulacje i fałszywe argumenty, żeby wstrzymywać działania na rzecz klimatuKoniec negowania zmian klimatu. Teraz na pierwszy plan idą "opóźniacze"

Więcej o: