Wulkan Ubinas się uaktywnił. Wydano kolejny stopień alertu. Możliwa ewakuacja miejscowej ludności

W Peru zaobserwowano większą aktywność wulkanu Ubinos. Władze regionu Moquegua podwyższyły stan alarmowy związany z jego możliwą erupcją. W kolejnych dniach może dojść do ewakuacji miejscowej ludności.

Władze regionu Moquegua w południowo-wschodnim Peru podniosły 2 lipca alert dotyczący aktywności Ubinasa. Decyzję tę podjęto po zaobserwowaniu większej aktywności sejsmicznej w obrębie wulkanu, do której dochodzi od 22 czerwca. 

Zobacz wideo Pytanie dziennikarzy o "tłuste koty". Bochenek odwrócił kota ogonem: Tłuste kocury z Platformy!

Peru. Odnotowano aktywność wulkanu Ubinas

2 lipca władze regionu Moquegua wydały pomarańczowy alert dotyczący aktywności wulkanu Ubinas. Peruwiański Instytut Geofizyczny (IGP) poinformował, że od kilkunastu dni obowiązywało ostrzeżenie pierwszego stopnia (żółte). Jednak w ostatnich dniach z wulkanu wydobywał się popiół, który osiągnął wysokość 1700 metrów, a także odnotowano zwiększoną aktywność sejsmiczną - z tego powodu podniesiono stopień alarmowy do pomarańczowego - przekazała Agencja Reutera.

 

"IGP zaleca jak najszybsze podjęcie środków ostrożności w celu ochrony zdrowia ludzi mieszkających w pobliżu wulkanu Ubinas" - przekazał 4 lipca w komunikacie Hernando Tavera, prezes wykonawczy IGP.

"Z Narodowego Centrum Wulkanologicznego w Arequipie będziemy nadal generować informacje, 24 godziny na dobę, dotyczące ewolucji obecnej erupcji. Dziś już od ponad pięć godzin rejestrujemy stałą emisję pyłu i nie wykluczamy, że ta aktywność będzie się rozwijać jeszcze przez kilka następnych godzin" - dodał Tavera. Władze regiony zaczęły opracowywać plan ewakuacji miejscowej ludności.

Według informacji przekazanych przez IGP pierwszą wzmożoną aktywność wulkanu zaobserwowano 22 czerwca. Między 23 a 25 czerwca w rejonie Moquegua doszło do około 400 trzęsień ziemi w związku z aktywnością Ubinasu.

Peru w Pacyficznym Pierścieniu Ognia

Ubinas jest najaktywniejszym wulkanem w Peru. W 2019 roku również wykazywał wzmożona aktywność. Wówczas konieczna była ewakuacja ludności, w obawie przed nagłą erupcją wulkanu. Peru jest w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Jest to obszar, w którym bardzo często dochodzi do erupcji wulkanów oraz trzęsień ziemi.

Więcej o: