To koniec Fransa Timmermansa w KE. Wiadomo, kto go zastąpi

Frans Timmermans zrezygnował z funkcji członka Komisji Europejskiej. Obowiązki komisarza do spraw transformacji energetycznej i klimatu przejmie teraz wiceprzewodniczący KE Maros Sefcovic. Będzie on kontynuował wdrażanie tzw. Zielonego Ładu.
Zobacz wideo Prawica próbuje nastawić ludzi przeciwko polityce klimatycznej

"Jestem zaszczycony, że zostałem mianowany przez Prezydentkę Ursule von der Leyen na Wiceprezesa Wykonawczego Komisji Europejskiej, przejmując obowiązki Fransa Timmermansa" - przekazał we wtorek Maros Sefcovic, który dotychczas był odpowiedzialny w Brukseli za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie. "To zaszczyt kontynuować wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, z silnym naciskiem na nasze branże i naszych obywateli" - dodał we wpisie na platformie X (wcześniej Twitter). 

Kim jest Maros Sefcovic? 

Maros Sefcovic w środowisku europejskiej dyplomacji jest bardzo dobrze znany - to jeden z najdłużej działających komisarzy. Członkiem Komisji Europejskiej jest od 2009 roku. Zaczął od funkcji komisarz ds. edukacji, kultury, szkoleń i młodzieży, którą pełnił stosunkowo krótko, bo przez zaledwie rok. W latach 2010-2014 był wiceprzewodniczącym KE ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji, a od 2014 roku wiceprzewodniczącym ds. unii energetycznej. W 2019 roku jako wiceprzewodniczący KE był odpowiedzialny za stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie. 

Sefcovic jest Słowakiem. Urodził się w Bratysławie. Reprezentując kraj, był ambasadorem w Izraelu w katach 1999-2002 oraz stałym przedstawicielem Republiki Słowackiej przy Unii Europejskiej (w latach 2004-2009). W roku 2019 wystartował w wyborach prezydenckich. Poparcie udzieliła mu socjaldemokratyczna partia SMER. W II turze uzyskał 41,6 proc. głosów, przegrywając tym samym z urzędującą prezydentką Zuzaną Caputovą. 

Co z Fransem Timmermansem? 

Frans Timmermans zrezygnował z urzędu w KE, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych w Holandii. Polityk będzie kampanijnym liderem holenderskiej Partii Pracy i Zielonej Lewicy. W lipcu Timmermans zapowiedział, że chce zostać kolejnym premierem Holandii. Wybory odbędą się 22 listopada

Więcej o: