Starliner Boeinga już na orbicie, ale ma problem. "Oceniamy opcje". To ważny dla NASA test

Bartłomiej Pawlak
Firma Boeing wraz z NASA przeprowadziła niezwykle istotny test załogowej kapsuły Starliner. Statek zaliczył udany start i znalazł się na orbicie Ziemi. Problem w tym, że z powodu błędu nie osiągnął planowanej wysokości. Teraz specjaliści oceniają opcje i będą podejmować kolejne manewry tak, aby Starliner dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub wrócił na Ziemię.
Zobacz wideo

Starliner to załogowa kapsuła budowana przez firmę Boeing, która na zlecenie NASA ma zabrać ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Po wielokrotnym przekładaniu kluczowego testu - w ramach którego Starliner (na razie bez załogi) zadokuje do ISS - zdecydowano się przeprowadzić go dziś, 20 grudnia.

Misja zakończona połowicznym sukcesem

Statek kosmiczny Boeing Starliner wystartował o godzinie 6:36 EST (12:36 czasu polskiego) z przylądka Canaveral na Florydzie. W przestrzeń kosmiczną Starlinera wyniosła rakieta Atlas V od United Launch Alliance, czyli spółki joint venture firm Lockheed Martin i Boeing.

Boeing Crew CapsuleBoeing Crew Capsule Malcolm Denemark / AP / AP

Sam start i pierwsze etapy lotu odbyły się zgodnie z planem. Rakieta po około minucie osiągnęła prędkość jednego Macha, w ciągu kilku następnych minut prawidłowo wyłączono ostatni stopień rakiety (Centaur), a trzy minuty później miała odbyć się separacja rakiety Atlas V i statku CST-100 Starliner.

 

Oddzielenie - które NASA określiła "krokiem milowym" tego testu - również odbyło się zgodnie z planem, niespełna 15 minut po starcie i już wydawało się, że możemy odtrąbić sukces kluczowego testu przełomowej kapsuły. Niestety, jak potwierdziła właśnie firma Boeing i agencja NASA, kapsuła nie osiągnęła prawidłowej wysokości.

Starliner jest na złej orbicie

Boeing szybko poinformował, że statek został umieszczony na orbicie nieprawidłowo, jednak zespół prowadzący ma nad nim pełną kontrolę. Firma wraz z NASA oświadczyła, że specjaliści kontrolujący misję "oceniają opcje" i "przymierzają się do kolejnego manewru".

Pomimo pomyślnego startu przy pomocy rakiety United Launch Alliance Atlas V ze Space Launch Complex 41 w Cape Canaveral na Florydzie o godzinie 6:36 EST w piątek, CST-100 Starliner Boeinga nie znajduje się na planowanej orbicie. Statek kosmiczny jest obecnie w stabilnym położeniu, podczas gdy kontrolerzy lotu rozwiązują problemy

- oświadczyła NASA.

Z informacji, które spływały w ciągu następnych kilkudziesięciu minut od NASA, Boeinga oraz Jima Bridenstine'a (szefa NASA) wynika, że Starliner został umieszczony na złej wysokości, choć jego orbita jest stabilna. Wszystko przez błąd, który sprawił, że silniki zostały wyłączone w nieodpowiednim momencie.

Teraz specjaliści oceniają możliwości wykonania kolejnych manewrów tak, aby zmienić kurs Starlinera. Możemy spodziewać się, że kontrolerzy zdecydują się na skorzystanie z silników kapsuły po to, aby osiągnąć planowaną początkowo orbitę i ostatecznie dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub ściągnąć statek na Ziemię.

Starliner ma wozić astronautów na ISS

CST-100 Starliner to załogowa kapsuła zaprojektowana i zbudowana przez Boeinga w ramach ogłoszonego przez NASA programu Commercial Crew Development. To jeden z dwóch załogowych statków kosmicznych (drugim jest Crew Dragon od SpaceX, który podobne testy zaliczył na początku tego roku), przy pomocy którego NASA chce wysyłać swoich astronautów na ISS.

Boeing Crew CapsuleBoeing Crew Capsule Fot. John Raoux / AP Photo

Dla amerykańskiej agencji kosmicznej to szalenie istotne, bo od zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku Amerykanie są zmuszeni korzystać z pomocy Rosjan, słono płacąc za podróż każdego astronauty.

Niestety testy prywatnych statków kosmicznych przeciągają się. Pierwsi ludzie mieli polecieć na pokładach załogowych kapsuł od Boeinga i SpaceX jeszcze w tym roku, jednak liczne problemy techniczne i nieudane testy wciąż potęgują opóźnienia. Dzisiejszy test ma pozwolić ocenić NASA, czy Starliner jest już gotowy, aby otrzymać certyfikację do lotów załogowych i zabrać pierwsze osoby w kosmos.

>>> AKTUALIZACJA (16:30)

NASA zdecydowała się na przerwanie misji. Kapsuła nie dotrze do ISS i zostanie bezpiecznie ściągnięta z powrotem na Ziemię.

Więcej o:
Komentarze (69)
Starliner Boeinga już na orbicie, ale ma problem. "Oceniamy opcje". To ważny dla NASA test
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 4 razy 2

  Zastanawiam się dlaczego prawie wszyscy tutaj jadą na Boeinga, skoro kapsuła Boeinga nie zawiodła, nie doznała żadnej awarii i dotarła na orbitę, tyle że nie tą, na którą powinna, tylko 200 km niżej, co ma do tego Boeing??? Za dane wejściowe do komputera określającego trajektorię lotu, a także za samą kontrolę lotu odpowiada NASA. Co ma Boeing do tego że kontroler przedwcześnie wyłączył silniki III stopnia rakiety Atlas?? Boeing to co najwyżej będzie się domagał od NASA odszkodowania, jeśli ta wpadka opóźni loty załogowe i spowoduje stratę rządowego kontraktu na pierwszy z nich...

 • arwena2010

  Oceniono 4 razy 2

  testy wykazały że następne ileś lat USA będzie płacić ruskim za rakiety. Bo są za głupi by je samemu zrobić..

 • face42

  Oceniono 2 razy 2

  my w Polsce też mamy strzeliste obiekty, jest ich w ch... I to do nich zaglądadamy cyklicznie, by za drobną opłatą dostać się w niebiosa pod przewodnictwem wodzireja w szykownej sukni. Amerykańcy kombinujo, miliardy topio i ot, co... Nasze znowuj na wierzchu,

 • bydlejaki

  Oceniono 18 razy 2

  Dodajmy że Atlas V chodzi na doskonałych rosyjskich silnikach RD-181 których póki co Amerykanie nie mają czym zastąpić pomimo piany Starszych. Bez ruskich walonek i stacji benzynowej amerykańskie wyrafinowane technologicznie programy kosmiczne poszłyby na całe lata w psizdu.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 8 razy 2

  Te łukowate zdjęcia ze startów znów dostarcza paliwa płaskoziemcom. No bo przecież rakieta powinna lecieć pionowo w górę. ;)
  Nie dociera do nich, że ruch odbywa się spiralą i wykorzystuje prędkość obrotową Ziemi. To dlatego platformy startowe umieszczane sa jak najbliżej równika - tam prędkość jest największa.

 • acototak

  Oceniono 1 raz 1

  boing boing boing

 • zb5u

  Oceniono 4 razy 0

  Siakiś taki falliczny on...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX