Eta Akwarydy dziś widoczne na niebie gołym okiem. To maksimum roju deszczu meteorów

Rój eta Akwaryd osiągnie dzisiaj, w nocy z 5 na 6 maja swoją maksymalną aktywność. Deszcz meteorów będzie widać gołym okiem. Można spodziewać się nawet kilkudziesięciu obiektów w ciągu godziny.

W nocy z 5 na 6 maja na niebie eta Akwaryd będzie najmocniej widoczny. Ten rój meteorów widoczny jest w okresie wiosennym, od 19 kwietnia do 28 maja. Jednak jego maksimum przypada na początek maja. Rój jest najlepiej widoczny na półkuli południowej, gdzie w ciągu godziny na nieboskłonie może być widoczne nawet kilkadziesiąt meteorów. Eta Akwarydy jest jednak dobrze widoczny również w Europie. Najwięcej meteorów powinno pojawić się w nocy z 5 na 6 maja około 2:00.

Meteory z eta Akwaryd zostawiają długi jasne smugi na niebie, które są stosunkowo długo widoczne. Najlepiej obserwować je poza terenami zurbanizowanymi, ponieważ intensywne oświetlenie miast utrudnia dostrzeżenie meteorów. Najszybsze z nich przemieszczają się z prędkością 66 kilometrów na sekundę. Należy wypatrywać ich w kierunku północno-wschodnim, w granicach gwiazdozbioru Wodnika, do obserwacji nie są potrzebne żadne przyrządy.

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

W nocy z 5 na 6 maja na niebie pojawi się eta Akwarydy. Co to jest?

Nazwa eta Akwarydy pochodzi od gwiazdozbioru wodnika (łac. eta Aquardis), z którego ten rój meteorów "promieniuje", czyli posiada tam swój radiant. To miejsce przecięcia się wstecznie przedłużonych dróg meteorów, z którego meteoryty zdają się wybiegać. Eta Akwarydy jest pozostałością po przelotach w okolicy Słońca komety Halleya. Fragmenty meteorów ze smugi zostawionej po komecie Halleya wpadają w ziemską atmosferę i ulegają szybkiemu spalaniu, zanim uderzą w powierzchnie planety. Zjawisko to znamy jako "spadające gwiazdy".

Więcej o: