Eta Akwarydy dziś widoczne na niebie gołym okiem. To maksimum roju deszczu meteorów

Rój eta Akwaryd osiągnie dzisiaj, w nocy z 5 na 6 maja swoją maksymalną aktywność. Deszcz meteorów będzie widać gołym okiem. Można spodziewać się nawet kilkudziesięciu obiektów w ciągu godziny.

W nocy z 5 na 6 maja na niebie eta Akwaryd będzie najmocniej widoczny. Ten rój meteorów widoczny jest w okresie wiosennym, od 19 kwietnia do 28 maja. Jednak jego maksimum przypada na początek maja. Rój jest najlepiej widoczny na półkuli południowej, gdzie w ciągu godziny na nieboskłonie może być widoczne nawet kilkadziesiąt meteorów. Eta Akwarydy jest jednak dobrze widoczny również w Europie. Najwięcej meteorów powinno pojawić się w nocy z 5 na 6 maja około 2:00.

Meteory z eta Akwaryd zostawiają długi jasne smugi na niebie, które są stosunkowo długo widoczne. Najlepiej obserwować je poza terenami zurbanizowanymi, ponieważ intensywne oświetlenie miast utrudnia dostrzeżenie meteorów. Najszybsze z nich przemieszczają się z prędkością 66 kilometrów na sekundę. Należy wypatrywać ich w kierunku północno-wschodnim, w granicach gwiazdozbioru Wodnika, do obserwacji nie są potrzebne żadne przyrządy.

Zobacz wideo Czy jesteśmy gotowi na uderzenie asteroidy?

W nocy z 5 na 6 maja na niebie pojawi się eta Akwarydy. Co to jest?

Nazwa eta Akwarydy pochodzi od gwiazdozbioru wodnika (łac. eta Aquardis), z którego ten rój meteorów "promieniuje", czyli posiada tam swój radiant. To miejsce przecięcia się wstecznie przedłużonych dróg meteorów, z którego meteoryty zdają się wybiegać. Eta Akwarydy jest pozostałością po przelotach w okolicy Słońca komety Halleya. Fragmenty meteorów ze smugi zostawionej po komecie Halleya wpadają w ziemską atmosferę i ulegają szybkiemu spalaniu, zanim uderzą w powierzchnie planety. Zjawisko to znamy jako "spadające gwiazdy".

Więcej o:
Komentarze (5)
Eta Akwarydy dziś widoczne na niebie gołym okiem. To maksimum roju deszczu meteorów
Zaloguj się
 • stalker_gw

  Oceniono 5 razy 3

  Błąd na błędzie, głównie ortograficzne...

  1. "Rój eta Akwarydy osiągnie dzisiaj w nocy z 5 na 6 maja swoją maksymalną aktywność" - powinno być "Rój eta Akwaryd" (odmiana). I po co dwukrotne wskazanie tego samego czasu? Albo "dzisiaj w nocy", albo "w nocy z 5 na 6 maja" - to drugie określenie jest lepsze, bo ktoś może nie trafić dzisiaj (5 maja) na tę wiadomość i będzie wpatrywał się w niebo w kolejne wieczory, co oczywiście jest chwalebne :)

  2. "Eta akwarydy jest jednak dobrze widoczny również w Europie" - Akwarydy powinny zaczynać się wielką literą

  3. "Meteory z ety Akwarydy zostawiają długi jasne smugi na niebie" - błędna odmiana, powinno być "Meteory z eta Akwaryd zostawiają długie jasne smugi na niebie"

  4. "w granicach zbioru Wodnika" - to zupełnie kuriozum, powinno być "w granicach gwiazdozbioru Wodnika"

  5. "W nocy z 5 na 6 maja na niebie pojawi się eta Akwarydy. Co to jest?" - powinno być "pojawią"

  6. "Nazwa eta Akwarydy pochodzi od gwiazdozbioru wodnika (łac. eta Aquardis)" - nagromadzenie błędów; powinno być "Nazwa eta Akwarydy pochodzi od gwiazdozbioru Wodnika (łac. Aquarius)"

  7. "Eta Akwarydy jest pozostałością po przelotach w okolicy Słońca komety Halleya" - powinno być "są pozostałościami" zamiast "jest pozostałością", ewentualnie "rój eta Akwaryd jest pozostałością"

  ...i merytoryczne:

  8. "Fragmenty meteorów" - ściślej mówiąc meteoroidów. Meteoroid to obiekt fizyczny (okruch komety), meteor to zjawisko świetlne (smuga na niebie, "spadająca gwiazda"), meteoryt to fragment ciała niebieskiego znaleziony na Ziemi (odłamek planetoidy)

  9. "zanim uderzą w powierzchnie planety" - nie uderzą, bo się wcześniej spalą, stąd zjawisko meteoru (tarcie okruchów komety o atmosferę). W powierzchnię uderza meteoryt, czyli niespalony meteoroid.

 • stasi1

  Oceniono 5 razy -3

  ,,Deszcz meteorów będzie widać gołym okiem."
  To są jeszcze deszcze meteorytów które nie są widoczne gołym okiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX