Odkryto wyjątkowo młodą gwiazdę. Ma 240 lat i niezwykłe właściwości
Ewolucja gwiazd, czyli proces, który przechodzi taki obiekt od narodzin z obłoku molekularnego do umownej śmierci, trwa przez wiele miliardów lat. Z tego powodu naukowcy nie mają zbyt wielu okazji do zaobserwowania wyjątkowo młodych gwiazd.
Teraz udało się to badaczom NASA korzystającym z obserwatorium Swift (Neil Gehrels Swift Observatory). Naukowcy odkryli w marcu dość niezwykły obiekt nazwany Swift J1818.0-1607 i przebadali go korzystając z obserwatorium XMM-Newton Europejskiej Agencji Kosmicznej i teleskopu NuSTAR należącego do NASA. Wyniki badania zostały opublikowane w czerwcu w czasopiśmie "Astrophysical Journal Letters".
Wyjątkowo młoda gwiazda
Jak udało się ustalić astronomom, odkryta właśnie gwiazda ma zaledwie 240 lat, dlatego została okrzyknięta przez badaczy "kosmicznym noworodkiem". Nie jest jednak typową gwiazdą ciągu głównego (czyli w uproszczeniu taką, jak Słońce), ale gwiazda neutronową - obiektem składającym się z zdegenerowanej materii powstałej po wybuchu supernowej.
Badacze podkreślają, że Swift J1818.0-1607 to obiekt o wyjątkowo dużej gęstości. Łyżeczka do herbaty wypełniona materią z tej gwiazdy ważyłaby na Ziemi ok. 4 miliardów ton. Swift J1818.0-1607 ma bowiem masę dwukrotnie większą od Słońca, ale objętość bilion razy mniejszą.
Naukowcy zauważają też, że Swift J1818.0-1607 jest wyjątkowo nawet, jak na gwiazdę neutronową. Ma bowiem pole magnetyczne 1000 razy silniejsze niż typowa gwiazda tego typu i 100 milionów razy silniejsze niż najsilniejsze magnesy stworzone przez ludzi. Z tego powodu, gwiazda jest klasyfikowana jako magnetar.
Co ciekawe, naukowcy do tej pory odnaleźli już ok. 3 tysięcy gwiazd neutronowych, jednak magnetarów znaleziono bardzo niewiele. Swift J1818.0-1607 jest dopiero 31. odkrytym obiektem tego typu. Badacze podejrzewają, że właściwości fizyczne i zachowanie magnetarów zmienia się wraz z wiekiem, dlatego trwają poszukiwania jeszcze młodszego obiektu.
Swift J1818.0-1607 znajduje się stosunkowo blisko Ziemi - znajdziemy ją w gwiazdozbiorze Strzelca, w odległości około 16 tysięcy lat świetlnych. Oczywiście z powodu ograniczonej prędkości światła, naukowcy obecnie widzą obraz wyemitowany w naszym kierunku 16 tysięcy lat temu.
Czytaj też: Betelgeza na razie nie wybuchnie jako supernowa. Gwałtowne spadki jasności miał powodować pył
-
Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki
-
Polska firma podpisała umowę. Ma być zaangażowana w produkcję szczepionki przeciw COVID-19
-
Tarcza 8.0 już działa. Ważne zmiany - część przedsiębiorców może otrzymać 5 tys. zł nawet trzy razy
-
Reforma OFE. Były minister finansów mówi o "półprawdach', które serwuje rząd [WYKRES DNIA]
-
Podwyżki cen prądu w Polsce. Wiceminister: Drożeje i będzie drożeć co najmniej do 2030 roku
- Węgry. Poczta już nie dostarczy niezależnej prasy. "Byliśmy zszokowani, gdy o tym usłyszeliśmy"
- Biblijny polski start up rusza na podbój USA. Filmowy Zenek Martyniuk zebrał 6 mln zł
- Cyberpunk 2077 nominowany w czterech kategoriach BAFTA Game Awards 2021. Niestety nie w najważniejszej
- Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"
- Kolejne "taśmy Obajtka". Czym zajmuje się TT Plast? Wyjaśniamy