NASA wraca na Księżyc. Program Artemis pochłonie 28 miliardów dolarów

NASA przedstawiła kosztorys i kolejne fazy powrotu na Księżyc. Amerykanie chcą wylądować na Srebrnym Globie do 2024 roku. Koszty operacji szacowane są na 28 mld dolarów.

Półtora roku temu NASA podjęła się wyzwania powrotu na Księżyc. Cel zakładał, że do 2024 roku na Księżycu stanie pierwsza kobieta oraz kolejny mężczyzna. Przy realizacji misji Artemis udział biorą także prywatne firmy. 

NASA przedstawiła kosztorys misji Artemis

Na realizację misji ponownego lądowania na Księżycu NASA będzie potrzebowała 28 mld dolarów. Kwota ta nie uwzględnia pieniędzy wydanych na rozwój statku kosmicznego Orion oraz rakiety Space Launch System. Program Apollo w latach 60. i 70. kosztował niemal 10-razy więcej. Po uwzględnieniu inflacji dzisiaj jego koszta wyniosłyby 250 mld dolarów.

Zobacz wideo Były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej: Za 50 lat będziemy mieć sporą kolonię na Księżycu i początkową na Marsie

Dokładne daty prac nad programem Artemis są zależne od uwolnienia przez kongres 3,2 mld dolarów na system lądowania. Kwota ta jest kluczowa dla powodzenia programu i zakończenia go w planowanym czasie, twierdzi Jim Bridenstine, szef NASA. Dodaje, że przyznanie tych środków NASA przez kongres, jest niezwykle ważne. Izba reprezentantów przyjęła już ustawę, która gwarantuje NASA 600 mln dolarów na budowę lądownika Księżycowego, lecz agencja potrzebuje więcej funduszy, by w pełni rozwinąć pojazd. 

NASA przekazała też 967 mln dolarów firmom prywatnym, które będą brały udział w misji. Jedną z nich jest SpaceX Elona Muska, który będzie odpowiadał za transport ładunków na Księżyc. 

Kiedy NASA rozpoczyna testy lotów na Księżyc?

Wszystko uzależnione jest od przyznania wcześniej wspomnianych 3,2 mld dol. na system lądowania. Jeśli kongres zatwierdzi budżet na przyszły rok, to jesienią 2021 roku powinien odbyć się testowy lot bez załogi wokół Księżyca, Artemis-1. Po miesięcznych testach systemów rozpocznie się planowanie Artemis-2, lotu wokół Księżyca z astronautami na pokładzie. 

Więcej o: