Przetarg NASA rozstrzygnięty. SpaceX przewiezie pierwsze ładunki do księżycowej stacji Gateway

SpaceX dostarczy ładunki dla NASA na planowaną stację kosmiczną Gateway, która będzie bazą przed lądowaniem na Księżycu. Przedsiębiorstwo kosmiczne Elona Muska wygrało konkurs ogłoszony przez amerykańską agencję.
Zobacz wideo Najlepsze aplikacje dla zainteresowanych kosmosem

NASA chce, aby do 2024 roku ludzie ponownie wylądowali na Księżycu (na Srebrnym Globie ma stanąć również pierwsza w historii kobieta). Plany agencji kosmicznej Stanów Zjednoczonych na jednym locie się jednak nie kończą, bo przygotowywany jest cały program Artemis zakładający trwałą obecność ludzi na Księżycu.

NASA wybrała SpaceX na przewoźnika cargo

Amerykańska agencja kosmiczna wybrała prywatną firmę SpaceX na dostawcę zaopatrzenia na stację kosmiczną Gateway. Budowa stacji na orbicie Księżyca to niezwykle ważny element misji Artemis. W bazie astronauci zatrzymają się przed lądowaniem na Księżycu i będą zdobywać doświadczenie potrzebne do lotów na Marsa.

Aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, NASA potrzebuje wykonać wiele lotów zaopatrzeniowych w pobliże Księżyca. Realizacją tych pierwszych ma zając się założona przez Elona Muska firma SpaceX.

SpaceX dostarczy istotne ładunki dla Gateway

Jak tłumaczy na swojej stronie NASA, SpaceX wygrało pierwszy z przetargów, który gwarantuje firmie przewiezienie do Gateway "istotnego ładunku, instrumentów naukowych oraz zapasów potrzebnych astronautom do przeżycia na pokładzie stacji kosmicznej.

Konieczne będą dwie wyprawy statków zaopatrzeniowych SpaceX na orbitę Księżyca, a termin ich realizacji zaplanowany został na początek 2024 roku, czyli niedługo przed pierwszym lądowaniem człowieka na Srebrnym Globie. 

Dragon XL dokujący do GatewayDragon XL dokujący do Gateway fot. SpaceX

W celu przewiezienia ładunków w pobliże Księżyca SpaceX ma skorzystać ze swojej rakiety Falcon Heavy (w tym momencie najpotężniejsza rakieta będąca w użytku) i statku kosmicznego Dragon XL (widocznego powyżej) przeznaczonego do lotów na wielkie odległości.

NASA zagwarantowała sobie również możliwość zamówienia u SpaceX kolejnych lotów zaopatrzeniowych w ciągu najbliższych 12 lat, choć - aby je wykonać - może również skorzystać z usług innych przedsiębiorstw. Łącznie na dostawy do Gateway NASA przeznaczy 7 miliardów dolarów, a spora część tej kwoty przypadnie zapewne SpaceX.

Nie jest to pierwsze takie partnerstwo SpaceX i NASA. Przedsiębiorstwo Elona Muska od 2012 roku dostarcza ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w imieniu amerykańskiej agencji. Firmie udało się nawet dotrzeć do ISS za pomocą załogowej kapsuły Dragon, choć na razie bez pasażerów na pokładzie. Pierwszy załogowy lot planowany jest na drugi kwartał 2020 roku.

Czytaj też: Nazwiska prawie 11 milionów Ziemian polecą na Marsa. NASA właśnie przymocowała je do łazika

Więcej o: