Mateusz Hołda nie ukończył jeszcze 30 lat, a już został profesorem. Najmłodszym w historii Polski

Mateusz Hołda został pierwszym w Polsce naukowcem, któremu nadano tytuł profesora, zanim ukończył 30 lat. 29-latek pracuje w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajmuje się architekturą układu sercowo-naczyniowego.

Mateusz Hołda otrzymał tytuł naukowy 4 lipca. Stał się wówczas najmłodszym w historii Polski profesorem. W mediach społecznościowych 29-letni naukowiec napisał, że jest to wynik wielu lat pracy

Najmłodszy profesor w Polsce 

"To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw - było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu - jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek" - napisał Mateusz Hołda.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Naukowiec z Uniwersytetu Jagielońskiego. Został doktorem będąc studentem

Mateusz Hołda w 2017 roku zakończył przewód doktorski, będąc jeszcze studentem VI roku kierunku lekarskiego. Był to pierwszy taki przypadek w Polsce, kiedy student przed ukończeniem studiów magisterskich otrzymał tytuł doktora nauk medycznych.

Ponad dwa lata temu został najmłodszym w historii polskiej nauki posiadaczem stopnia doktora habilitowanego. Rada Dyscypliny Nauki Medycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego nadała mu ten tytuł na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem "Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure"("Kieszonka przegrodowa - występowanie, metody obrazowania i znaczenie kliniczne nowo opisanej struktury anatomicznej" - red).

Naukowiec od lat jest związany z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy pod nazwą HEART, zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego. Na dorobek naukowy profesora Hołdy składa się niemal 100 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych.

Zobacz wideo Naukowcy policzyli, kiedy spotkamy kosmitów. Czym jest paradoks Fermiego?

Mateusz Hołda w prestiżowym gronie

W 2019 roku amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło go na liście "30 under 30" w prestiżowym gronie osób, które, choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Mateusz Hołda jest również stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki, kilkukrotnym laureatem nagród ministra nauki, Diamentowego Grantu, Studenckiego Nobla oraz Lauru Medycznego im. dr. Wacława Mayzla, a także Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także European Society of Cardiology, American Association of Anatomists i American Association of Clinical Anatomists.

Więcej o: