Kometa C/2022 E3 zbliża się do Ziemi. Zobaczymy ją gołym okiem. Następna okazja za 50 tys. lat

Do Ziemi zbliża się pierwsza od prawie dwóch lat kometa, która najpewniej będzie widoczna gołym okiem. Już 1 lutego obiekt ten zbliży się na odległość nieco ponad 42 mln km od naszej planety. Następna okazja na obserwacje dopiero za 50 tys. lat.
Zobacz wideo Najsłabszym elementem każdego systemu jest człowiek. Oto błędy programistyczne, które skończyły się katastrofą [TOPtech]

Kometę C/2022 E3 (ZTF) odkryto jeszcze w marcu 2022 roku, gdy zaczęła zbliżać się do wewnętrznych części Układ Słonecznego. Pochodzi najpewniej z Obłoku Oorta - ogromnego skupiska małych planetoid i miliardów komet znajdujących się w gigantycznej (nawet do 100 tys. razy większej niż Ziemia) odległości od Słońca. 

Do Ziemi zbliża się kometa. Będzie widoczna gołym okiem

Kometa C/2022 E3 (ZTF) z każdym dniem zbliża się do naszej gwiazdy i już 12 stycznia osiągnie swoje peryhelium (punkt na orbicie najbliżej Słońca). Przez kolejne trzy tygodnie kometa będzie jednak skracać swój dystans do Ziemi i wszystko wskazuje na to, że na przełomie stycznia i lutego będzie widoczna gołym okiem.

Najbliżej Ziemi C/2022 E3 (ZTF) powinna znaleźć się 1 lutego br., a nocą z 1 na 2 lutego osiągnie szacowaną jasność obserwowalną na poziomie 5 magnitudo. Oznacza to, że tegoroczna kometa nie będzie tak dobrze widoczna, jak słynna C/2020 F3 (NEOWISE) z połowy 2020 roku. Tym razem kometę zobaczymy bez większych problemów jedynie pod ciemnym, wiejskim niebem. 

 

Na najbardziej efektywne obserwacje powinni zdecydowanie liczyć posiadacze lornetek. Już nawet przez podstawowy sprzęt tego typu C/2022 E3 (ZTF) kometa powinna być widoczna. Również na nieco jaśniejszym, podmiejskim niebie. Ciemniejsze otoczenie i lepsza lornetka lub mały teleskop powinny pozwolić na bardziej szczegółowe obserwacje i sprawne dojrzenie warkoczy komety.

Warunki obserwacyjne z Polski powinny być bardzo dobre. Obecnie kometa znajduje się w gwiazdozbiorze Korony Północnej, a podczas największego zbliżenia do Ziemi i swojej najlepszej widoczność będzie w konstelacji Żyrafy. Gwiazdozbiór ten znajduje się niedaleko Gwiazdy Polarnej i widoczny jest wysoko nad horyzontem przez całą noc.

Następna taka okazja za 50 tys. lat

Jak wynika z danych NASA JPL, kometa C/2022 E3 (ZTF) ma bardzo długi okres orbitalny na poziomie aż. 50 tys. lat. Oznacza to, że po raz ostatni kometa była widoczna z Ziemi jeszcze w paleolicie. Jednocześnie na najbliższy przelot tego obiektu w pobliżu naszej planety trzeba będzie czekać kolejne 50 tys. lat.

Podczas peryhelium kometa znajdzie się 1,11 jednostki astronomicznej (166 mln km) od Słońca. 1 lutego podczas przelotu najbliżej naszej planety C/2022 E3 (ZTF) będzie "zaledwie" 42,497 mln km od Ziemi.

Więcej o zjawiskach na niebie w 2023 roku znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: