Zbliża się pełnia Kwiatowego Księżyca. Skąd nazwa? Kiedy będziemy mogli ją podziwiać?

Najbliższą pełnię według przyjętego nazewnictwa określamy mianem Pełni Kwiatowego Księżyca. Nazwa ta nie jest przypadkowa. Dowiedz się, jaka jest jej geneza i kiedy warto obserwować niebo.

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca, do której dochodzi kiedy nasz naturalny satelita znajduje się po przeciwnej stronie ziemi niż Słońce. Wówczas jego tarcza jest widoczna w całości, ponieważ w całości oświetla ją światło słoneczne. Poza pełnią występują jeszcze trzy inne fazy Księżyca: nów, kiedy Księżyc jest zupełnie niewidoczny, pierwszą kwadrę, kiedy widoczne jest jedynie pół jego tarczy, oraz trzecią kwadrę, kiedy zaczyna powoli zanikać. Cały cykl, nazywany także miesiącem synodycznym, trwa około 29,5 dnia. Właśnie co tyle dni możemy obserwować na niebie kolejne pełnie Księżyca.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Pełnia Kwiatowego Księżyca. Kiedy ją zobaczymy? Skąd wzięła się nazwa?

Najbliższą pełnię będzie można podziwiać już w piątek 5 maja o godzinie 19:36. Majowe zjawisko zostało nazwane Pełnią Kwiatowego Księżyca. Genezy tego określenia można się doszukiwać m.in. w wierzeniach rdzennych Amerykanów. Nawiązuje ono bezpośrednio do okresu intensywnego kwitnienia kwiatów, które możemy obserwować właśnie w maju. Inne określenia na Pełnię Kwiatowego Księżyca to Mleczny Księżyc, ponieważ w okresie tej pełni krowy dawały dużo więcej mleka oraz Księżyc Kukurydzy - ze względu na przypadający w maju termin jej wysiewu. Bywa także, że majową pełnię nazywano Zajęczym Księżycem, jednak znacznie częściej tego określenia używano w kontekście pełni marcowej. 

Pełnie Księżyca w 2023 roku

W tym roku majowej pełni Księżyca towarzyszyć będzie także zjawisko półcieniowego zaćmienia Księżyca. Będzie ono jednak widoczne jedynie podczas jego wschodu. Aby obserwować pełnie nie potrzeba do tego celu żadnych specjalistycznych urządzeń. Zjawisko to można podziwiać gołym okiem. Najlepiej w otoczeniu pozbawionym innych źródeł światła oraz drzew, które mogłyby ograniczać widoczność. W tym roku czeka nas jeszcze siedem pełni Księżyca. Będą to:

  • w czerwcu - Pełnia Truskawkowego Księżyca,
  • w lipcu - Pełnia Koźlego Księżyca,
  • w sierpniu - Pełnia Księżyca Jesiotrów,
  • we wrześniu - Pełnia Księżyca Plonów,
  • w październiku - Pełnia Księżyca Myśliwych,
  • w listopadzie - Pełnia Bobrzego Księżyca,
  • w grudniu - Pełnia Zimnego Księżyca.
Więcej o: