Udało się! Polska rakieta wystartowała. To próba generalna przed lotem suborbitalnym

Polska rakieta suborbitalna Perun odbyła w środę swój dziewiczy lot. Pojazd wystartował w środę wieczorem z poligonu w Ustce i osiągnął wysokość 22 km. Cała procedura zakończyła się może niepełnym, ale jednak sukcesem.

Do pierwszego lotu swojej rakiety firma SpaceForest z Gdyni przymierzała się już od pewnego czasu. Początkowo start miał odbyć się 19 lub 20 czerwca, ale ostatecznie próbę przeprowadzono w środę 21 czerwca ok. godz. 19 z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Zobacz wideo Przyszłość programisty w dobie AI? "Będę rozmawiał z komputerem i to będzie moja praca"

Polska rakieta wystartowała. Sukces niepełny, ale jest wiele powodów do radości

Jak dowiedział się serwis GeekWeek (Interia), start odbył się bez najmniejszych problemów, a rakieta Perun osiągnęła maksymalną wysokość 22 km (to ponad dwa razy wyżej niż standardowy pułap dla samolotów pasażerskich), a następnie rozdzieliła się na dwie części, które dzięki spadochronom bezpiecznie wylądowały w wodach Bałtyku. Początkowo planowano osiągnięcie wysokości aż 50 km, ale w trakcie lotu zdecydowano się przerwać próbę ze względów bezpieczeństwa. Jak powiedział w rozmowie z portalem Marcin Sarnowski ze SpaceForest, test wypadł bardzo dobrze, a firma wcześniej przegotowała sobie kilka scenariuszy lotu. Wybrano ostatecznie ten bezpieczniejszy, który pozwolił przy okazji przetestować procedury awaryjnego przerwania misji.

Elementy rakiety w stanie nieuszkodzonym wyłowiono z morza i będą mogły posłużyć przy ponownym locie. Był to oczywiście lot testowy, dlatego zamiast ładunku na pokładzie rakiety znajdowały się przedmioty dostarczone przez osoby wspierające projekt, a na poszyciu statku przyklejono naklejki partnerów. SpaceForest na razie nie udostępniło zdjęć, ani filmu z pierwszego lotu. Firma zapowiada, że już przygotowuje się do kolejnego startu i tym razem rakieta ma wznieść się na jeszcze większą wysokość. Poniżej możemy zobaczyć jednak nagranie z jednego z przeprowadzonych niedawno testów:

 

Perun to rakieta suborbitalna, która docelowo będzie mogła dotrzeć w okolicę granicy kosmosu i na kilka minut znaleźć się w stanie nieważkości. Do najbardziej znanych projektów tego typu należą załogowe rakiety firm Blue Origin i Virgin Galactic, które wykonały już pierwsza loty z pasażerami na pokładzie. Polski Perun jest oczywiście bezzałogowy, ma 11 metrów wysokości, waży niespełna tonę i może wynieść 50 kg ładunku na wysokość 100 km (umowna granica kosmosu). Firma chwali się, że każdy element rakiety jest odzyskiwalny i może zostać wykorzystany w kilku kolejnych misjach. Pierwszy lot suborbitalny ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Więcej o: