Koronawirus. Drukarki 3D uratowa造 chorych na COVID-19 we W這szech

Sytuacja we W這szech jest na tyle powa積a, 瞠 w wielu szpitalach brakuje niekt鏎ych narz璠zi potrzebnych do leczenia os鏏 choruj帷ych na COVID-19. W jednym ze szpitali w Lombardii zabrak這 zawor闚 do respirator闚. Z pomoc ruszy造 drukarki 3D, kt鏎e wyprodukowa造 kopie tych element闚.
Zobacz wideo Włoscy policjanci klaszczą w podzięce dla lekarzy pielęgniarek

Duża liczba zakażeń nowym typem koronawirusa SARS-CoV-2 i osób cierpiących na wywołaną nim chorobę COVID-19 to we W這szech ogromny problem dla służby zdrowia. W szpitalach brakuje sprzętu medycznego, a jednym z przykładów, o którym w ostatnich dniach usłyszał cały świat są rurki (zawory) do respiratorów.

Zawory do respiratorów z drukarki 3D

Zawór jest kluczowym elementem urządzenia wspomagającego oddychanie, ale niestety dość często się psuje. Problem pojawił się z jednym z włoskich szpitali w prowincji Chiari w Lombardii, w którym nowe zawory się skończyły. Ich dostawca nie był z kolei w stanie szybko dostarczyć kolejnych, bo sam zmaga się z problemami spowodowanymi koronawirusem.

Jak informuje amerykański Business Insider, z pomocą przybyć chciał Massimo Temporelli, założyciel firmy FabLab z Mediolanu, jednak ograniczenia w ruchu mu na to nie pozwoliły. Naukowiec podjął jednak współpracę ze startupem Isinnova założonym przez Cristiana Fracassiego i Alessandro Romaioliniego, zajmującym się drukiem 3D.

Fracassi zabrał jedną z drukarek i udał się do szpitala w Chiari, aby zaprojektować i zbudować kopię zaworu. Stworzenie gotowego projektu zajęło zespołowi zaledwie 6 godzin. Po tym czasie Isinnova mogła wprowadzić zawory do druku. Po sprawdzeniu okazało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować je w respiratorach stosowanych w szpitalu zamiast brakujących oryginałów.

Nieco później lekarze ustalili też, że zawory spełniają wszystkie niezbędne normy, dlatego zespół ma nadzieję, że rozpocznie produkcję tych elementów dla wszystkich potrzebujących. Ostatnio twórcom idealnej kopii zaworu podziękowała za pomoc Paola Pisano, włoska minister ds. innowacji technologicznych i cyfryzacji.

Z kopii zaworów, których wydrukowanie kosztowało zaledwie jedno euro od egzemplarza skorzystało już przynajmniej kilkunastu pacjentów (jak donosi Techdirt, oryginalny element kosztuje nawet 10-11 tys. euro).

Wi璚ej o: