Koronawirus. Dzięki drukarkom 3D zaopatrzyli cały szpital w przyłbice ochronne. Planują wyprodukować ich 1200

Łukasz i Justyna Więcek dostarczyli szpitalowi w Zielonej Górze przyłbice ochronne. Stworzyli je na swojej drukarce 3D. Mężczyzna wraz z żoną planują stworzyć ich jeszcze 1200.

Rząd poprosił o pomoc prywatnych przedsiębiorców, którzy mogą pomóc w stworzeniu sprzętu medycznego pierwszej potrzeby. Na apel odpowiedział m.in. zakład tapicerski, który zdecydował się przestawić na szycie maseczek. Kolejną oddolną inicjatywę podjął Łukasz Więcek z żoną Justyną. Jak poinformował SOR Zielona Góra na swoim profilu Facebookowym, małżeństwo wydrukowało przyłbice dla całego szpitala.

Przyłbice ochronne drukuje na swojej farmie drukarek 3D! Ma ambitny plan wydrukowania ogromnej ilości tych cacuszek ok 1200 sztuk. Myślę, że starczy dla całego regionu... Jest to niesamowita technologia - w ciągu jednego dnia mamy więcej sprzętu tego typu niż do tej pory mogliśmy nawet marzyć!

- pisze SOR zgora. Przyłbice ochronne trafiły również do zielonogórskiego pogotowia ratunkowego, a zapotrzebowanie zgłosiły już m.in. miejscowa poliklinika, sanepid oraz szpitale w Nowej Soli, Świebodzinie i Żarach.

Zobacz wideo Oklaski dla służby zdrowia w Hiszpanii

Koronawirus. Przyłbice ochronne z drukarek 3D według czeskiego projektu

Łukasz i Justyna Więcek prowadzą Fundację "Fabryka Pasji" i w domu mają osiem drukarek 3D. Początkowo chcieli wydrukować przynajmniej kilkanaście przyłbic ochronnych. Projekt znaleźli w internecie, ma on rekomendację czeskiego ministerstwa zdrowia, a opracował go jeden z producentów drukarek 3D, jak dowiadujemy się z wywiadu dla oddziału Wyborczej z Zielonej Góry. Więckowie nie tworzą masek sami. Folie PET do szybek dostarczyły firmy Jefferson's Catering, Aikon oraz galeria handlowa Focus Mall. Szybki wycinać pomagały cuda-wianki.pl. Filament, materiał do druku 3D, podesłała firma Fiberlogy. Wszystkim zarządza znajoma Więcków, Eliza Zaborowska.

W dwa dni udał się stworzyć 50 masek, teraz produkcja idzie nieco wolniej.  To dlatego, że projekt udoskonalono i druk zajmuje obecnie dwie i pół godziny. Drukarki działają jednak bez przerwy, 24 godziny na dobę. Produkcja 1,2 tys. przyłbic ma zając około miesiąca. Chętnych do przyłączenia się do akcji Więckowie zapraszają do kontaktu pod numerem 571 274 414. Można też pisać na adres eezaborowska@gmail.com.

Więcej o:
Komentarze (23)
Koronawirus. Dzięki drukarkom 3D zaopatrzyli cały szpital w przyłbice ochronne. Planują wyprodukować ich 1200
Zaloguj się
 • pieddro

  Oceniono 30 razy 26

  Piękna współpraca kilku prywatnych podmiotów. A państwo z dykty i kartonu w stanie anabiozy.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 17 razy 15

  "Dzięki drukarkom 3D zaopatrzyli cały szpital w przyłbice ochronne."
  Nie dzieki drukarce a dzieki wlasnej dobrej woli ...................... jakos drukarki 3 D majace innych wlascicieli nie zaopatruja.........

 • franekz

  Oceniono 11 razy 7

  Taa, a za 6 miesięcy jak się uciszy przyjdzie prokurator i zapuszkuje za wprowadzanie do obrotu urządzń medycznych bez odpowiednich certyfikatów. Dyrektor szpitala beknie za narażanie pracowników na zagrożenie z powodu używania sprzętu bez certyfikatów, a sami użytkownicy będą mogli się domagać odszkodowań.

 • an1005

  Oceniono 9 razy 7

  BRAWO.

 • cometto-pl

  Oceniono 14 razy 6

  Ale jak to - taka maska bez "certyfikatu medycznego" za tysiące chyba nie będzie działać?!

 • szafir51

  Oceniono 4 razy 4

  FB, grupa Druk 3d, grupa Drukarze dla szpitali... w tej chwili w całej Polsce setki osób drukują przyłbice dla szpitali.

 • mer-llink

  Oceniono 5 razy 3

  Można? Można. Prywatni ludzie. Myślący. I Otwarci.
  Zaś całe Wolskie państwo, "zawierzone" przez panią Witek MArszałek, ani palcem kiwnie...
  Dlaczego?
  Bo Wolacy , a szczególnie rządzący, nie mają pojęcia, co to jest druk 3d (i inne technologie).
  Ich wiedza elektroniczna skończyła się na poziomie VHS i walkmanów, które dostali na komunię.
  Nie są więc sobie w stanie wyobrazić, jakie technologie sa obecnie dostępne.
  Bo nie uczą sie nowości, mimo że Dyżurny Higienista Kraju pan Duda Andrzej ("myjcie rączki") kiedyś zapewniał, że uczy się nieustannie, wręcz do potów...

 • Wies Kwiec

  Oceniono 2 razy 2

  No cóż. To Zielona Góra, a nie zapyziałe PiSowskie Podkarpacie czy Podlasie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX