Epidemia koronawirusa. Krajowa Izba Gospodarcza: Pracę w Polsce może stracić nawet milion osób

Dziennik "Rzeczpospolita" podał szacunki Krajowej Izby Gospodarczej, zgodnie z którymi pracę w Polsce może stracić od 1,12 mln do 1,28 mln osób, gdyby PKB odnotował pięcioprocentowy spadek.

W wariancie optymistycznym - jeśli doszłoby do obniżenia wzrostu tegorocznego PKB do 1 proc. - zatrudnienie może stracić od 320 do 480 tys. osób. Takie dane podaje Krajowa Izba Gospodarcza. Członkowie Izby twierdzą, że bez zastosowania nadzwyczajnych środków zaradczych właśnie takie wartości zobaczymy w statystykach.

Zobacz wideo Gospodarcze konsekwencje koronawirusa. Rozmowa z Pawłem Borysem

Dziennik podaje przykłady branż najbardziej narażonych na skutki epidemii, gdzie już zaczęły się cięcia miejsc pracy. Te sektory to przede wszystkim transport, hotele i turystyka. - W ciągu sześciu miesięcy branża potrzebuje od 4,3 do 4,5 mld zł, żeby przetrwać - mówił cytowany przez "Rzeczpospolitą" Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Epidemia koronawirusa. Tarcza antykryzysowa może być niewystarczająca

Także branża samochodowa, uzależniona od zamówień z zagranicy, może znacznie ucierpieć przez kryzys wywołany pandemią koronawirusa

"Branża motoryzacyjna to mikro-, małe-, średnie- i duże przedsiębiorstwa, cała sieć powiązanych ze sobą podmiotów. To jeden z najważniejszych sektorów gospodarki, gdzie bankructwo jednego podmiotu pociągnie za sobą kolejne" - przestrzegał w komunikacie Jakub Faryś prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

PZPM zaapelował do rządu o uwzględnienie postulatów związku, do których należą:

 • wymierna pomoc finansowa państwa w zapewnieniu wynagrodzenia dla pracowników wszystkich firm sektora motoryzacyjnego;
 • wprowadzenie mechanizmów podatkowych i zusowskich przynoszących natychmiastowy efekt;
 • wprowadzenie mechanizmów pozwalających na rozliczanie czasu pracy, tak aby można było zachować obecne zatrudnienie.
Więcej o:
Komentarze (46)
Epidemia koronawirusa. Krajowa Izba Gospodarcza: pracę w Polsce może stracić nawet milion osób
Zaloguj się
 • to-pu

  Oceniono 43 razy 27

  PO tworzyło rezerwy na czas spowolnienia gospodarczego. Potem nastało PiS i ogłosiło, że PO nie chciało "dobrobytu" Polaków i wszystkie te pieniądze rozdało - ku uciesze suwerena. A teraz wszyscy zapłacimy ogromną cenę za to głupie i krótkowzroczne rozdawnictwo.

 • marc.pl

  Oceniono 16 razy 14

  Widzisz Morawiecki co sobie narobiłeś - trzeba było być szefem banku ze spokojną głową a tobie zachciało się do polityki. Teraz po nocach nie śpisz a będzie jeszcze gorzej - Kaczyński śpi spokojnie bo za nic nie odpowiada.

 • wejsunek47

  Oceniono 14 razy 10

  kubeł zimnej wody na łeb pisowskiego suwerena bardzo się przyda..

 • enochnuckythompson

  Oceniono 9 razy 7

  jest 500+ jest zabawa. Jest TVP Lze po to by Ci od zabawy mieli pelny przekaz wiadomosci ze jest bardzo dobrze.

 • wykidajlo2

  Oceniono 6 razy 6

  Gdy za pół roku Wielki Księgowy powie SPRAWDZAM, do działania przejdzie rozwścieczony motłoch. Ciarki po plecach na samą myśl przechodzą.

 • winkelrid

  Oceniono 3 razy 3

  Ale ta pomoc musi dotyczyć wszystkich sektorów, nie tylko branży motoryzacyjnej!
  Wszystkie firmy produkujące coś co nie jest dobrem pierwszej potrzeby są zagrożone tym samym! Nie tylko małe, mikro i jednoosobowe przedsiębiorstwa! W każdej branży to jest łańcuch powiązań!
  Trzeba pomóc wszystkim i to realnie a nie mgliście jak w tej mitycznej tarczy antykryzysowej, która jest tylko i wyłącznie propagandową wydmuszką!
  Potrzebne są konkrety i to dziś a nie za tydzień czy za 2 bo za tydzień i 2 nie będzie już wielu z tych mikro i małych firm a za miesiąc nie będzie wielu ze średniaków a za 2 miesiące nie będzie już wielu z dużych!
  Suweren tego nie rozumie i nie zrozumie tak długo dopóki nie zauważy, że na konto nie wpłynęła wypłata, że nie może zapłacić rachunku i że musi się ustawić w kolejce do urzędu pracy!
  Czy w końcu ktoś to wyjaśni jasno i prosto suwerenowi?! Tylko ryk suwerena obudzi obecnie rządzących!

 • bloxyx

  Oceniono 3 razy 3

  Nawet? Zdecydowanie ponad mln osób straci prace.

 • Jerzy Zukrowski

  Oceniono 2 razy 2

  A życie? Ilu straci życie? Dwa lub trzy przypadki? Czy więcej?

 • wykidajlo2

  Oceniono 1 raz 1

  Pewien polityk powiedział, że po przejściu epidemii trzeba będzie wziąć się za gospodarkę. Będzie to już tylko reanimacja nieboszczyka, niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX