Koronawirus uderza na świecie, Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping i jak pandemia zmieni świat?

Maria Mazurek
Europa stała się centrum pandemii, a niedługo mogą się nią stać Stany Zjednoczone. Koronawirus przestaje za to paraliżować Chiny, skąd zaczął rozprzestrzeniać się na świat. Chińskie władze przechodzą do drugiej fazy propagandy i nowego otwarcia w politycznym starciu z Ameryką. Ta pandemia zmieni świat, gospodarczo, ale i politycznie.

Kiedy koronawirus rozprzestrzeniał się po Europie, Chiny wysyłały samolot za samolotem - z ekspertami medycznymi i sprzętem. Ten gest trzeba docenić i doceniali go europejscy politycy, ale eksperci widzą w nim drugie dno.

Koronawirus i pomoc Chin

- Przede wszystkim to, co chińskie władze często lubią nazywają pomocą, to komercyjne dostawy sprzętu medycznego, którym towarzyszy pomoc - mówi Michał Bogusz. - Chiny próbują zmyć z siebie tę skazę, która jest niewątpliwie po ich stronie. To, że nie reagowali, to że pozwolili się wirusowi rozprzestrzeniać - dodaje Tomasz Deptuch, redaktor pisma "Układ Sił". 

Według nich, chińskie władze kreują teraz wizerunek kraju, który swoją heroiczną walką dał światu czas na przygotowanie się do pandemii, a poza tym, szykują grunt dla zbytu swoich towarów - to bardzo duży producent podstawowego sprzętu medycznego, a fabryki - nie tylko w tej branży zresztą - ruszyły pełną parą. Tymczasem koronawirus uświadomił zachodnim państwom, że poleganie na dostawach z drugiego końca świata nie zawsze jest bezpieczne. 

Co pandemia może jeszcze zmienić? O tym w najnowszym odcinku programu "Oko na świat". 

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (41)
Koronawirus uderza na świecie, Chiny spieszą z pomocą. W co gra Xi Jinping i jak pandemia zmieni świat?
Zaloguj się
 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 7 razy 7

  Chiny wykorzystują okazję do budowania soft power. Pokazują: patrzcie, nam się udało pokonać wirusa. My się nie pieprzymy w tańcu jak niewydolne, schyłkowe zachodnie demokracje, u nas decyzja władz i prawo to jedno i to samo, Konfucjusz - Monteskiusz 1 : 0. A teraz kochani długonosi, przychodzimy wam z pomocą, bo na wasze władze nie macie co liczyć. Tako rzecze Xi, czyli Chiny. I powiadam wam, obywatele, to jest cholernie niebezpieczne.

 • mppmpp

  Oceniono 3 razy 3

  Chiny zrobiły ruch i powiedziały szach. Jeszcze nie mat... Nie nie...Teraz kolej na ruch białych.

 • element_antykapitalistyczny

  Oceniono 6 razy 2

  każda okazja dobra, żeby przywalić Chinom... nie niosą pomocy - źle, niosą - pomoc jeszcze gorzej, bo się reklamują... a przepraszam, jakiej pomocy udzieliły Włochom (Polsce) Stany Zjednoczone? A prawda, przysłali żołnierzy na ćwiczenia.

 • krissydney

  Oceniono 2 razy 2

  I jako jedni z niewielu zarobia na tej tragedii

 • nnn.1

  Oceniono 2 razy 2

  Żółta rasa zaleje świat. Tak mówi przepowiednia. Nie jestem zwolenniczką przepowiedni, ale w każdej bajce może być trochę prawdy... :)

 • An Skowrońska

  Oceniono 1 raz 1

  No No.... Okropne w sumie JAJA .. Okropne!!!!!! I jak to się zakończy???
  Chyba Drugi "Potop" nam się kroi

 • pardonsik

  Oceniono 13 razy 1

  Chiny grają w "dobrego strażaka" - typa który podkłada pożar - i pierwszy informuje i pomaga zaangażowany w gaszenie pożaru ... Wystarczyło nie eksperymentować na ludziach , nie jeść nietoperzy łuskowców , płodów , płetw rekina ... Chiny mają problem z mentalnością i szeroko pojętą etyką - dla nich śmierć 10000 ludzi to statystyka i pomijalny błąd - jednostka się nie liczy.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 5 razy 1

  Chiny pomagają?
  To ohydny podstęp - głosi GW.
  Propaganda strachu i ksenofobii jak za Stalina.
  Michnik - Soros.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX