Francja. Zmarła pracownica Carrefoura zakażona koronawirusem. Związek grozi strajkiem

We Francji zmarła 52-letnia pracownica Carrefoura. U dwóch kolejnych pracowników wykryto zakażenie. Część zatrudnionych przez sieć Carrefour odmawia przyjścia do pracy, a związek zawodowy grozi strajkiem. Carrefour podjął pierwsze próby poprawy bezpieczeństwa.

Carrefour we Francji ma problemy z pracownikami. W zeszłym tygodniu zmarła kasjerka, która pracowała w sklepie pod Paryżem, informuje francuska gazeta "Noube Lobs". Z kolei na południu Francji u dwóch pracowników wykryto zakażenie koronawirusem. Wydarzenia te doprowadziły do zaognienia konfliktu na linii zarząd-pracownicy. Obsługa skepu w Vitroleles w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże odmawia podjęcia pracy. Zatrudnionych jest tam 515 osób.

Reprezentujący ich Związek Zawodowy CTG poinformował, że w sklepach nie ma zachowanych odpowiednich środków bezpieczeństwa, donosi BMF TV. Pracownicy żądają przeprowadzenia całkowitej dezynfekcji sklepu oraz zapewnienia przez pracodawcę masek, rękawic, żeli antybakteryjnych, a także zamknięcia działów AGD i narzędziowego, które nie są konieczne do funkcjonowania w obecnej sytuacji. Dopóki nie zostaną przeprowadzone działania sanitarne, pracownicy nie wrócą do sklepu. W przypadku niespełnienia postulatów CTG grozi strajkiem. Związek oskarża francuską sieć o narażanie zdrowia pracowników. 

Zobacz wideo Sklepy i punkty usługowe w godzinach 10-12 otwarte tylko dla seniorów

Carrefour chce uniknąć strajku i odpowiada na żądania

Zarząd Carrefoura podjął natychmiast odpowiednie działania. Pracownicy francuskiego Carrefoura dostaną wkrótce 2 mln maseczek, donosi Reuters. Dotąd jednym działaniem sieci było postawienie barier ochronnych na kasach. Szefostwo Carrefoura pozostaje w kontakcie z przedstawicielami związku. 

Kierownictwo zapewniło nam maski i jesteśmy w trakcie procesu ustalania protokółów ich dystrybucji, tak by powrót do pracy mógł się odbyć w możliwie najlepszych warunkach

- mówi Reda Longar, przedstawicielka związku CTG 

Więcej o: