Jadwiga Emilewicz: Pracujemy nad programem 1000 plus, ratującym branżę turystyczną

Do części Polaków może popłynąć nowy strumień pieniędzy - tym razem w postaci bonów. Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, zapewnia, że jej resort pracuje nad programem 1000 plus. Ma pomóc w ratowaniu branży turystycznej.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, zapewniła, że jej resort pracuje nad nowym programem - 1000 plus. Jego wprowadzenie ma pomóc przede wszystkim podmiotom związanym z turystyką. Branża odnotowuje bowiem gigantyczne straty. Powodem jest oczywiście koronawirus.

- Z branżą turystyczną, hotelarską i touroperatorami spotykamy się od pierwszych dni, od kiedy zaczęliśmy odczuwać gospodarcze skutki kryzysu, związanego z rozprzestrzenianiem się pandemii - wyjaśniła minister, goszcząc w Radiu Maryja.

- Ma to być bon do wydania na dowolne wydarzenie związane z turystyką krajową - sprecyzowała.

Nie wyjaśniła jednak na jakich zasad bony będą dystrybuowane, czy dysponować będą nimi firmy turystyczne, czy obowiązywać będą jako forma dopłaty, będą podlegać restrykcjom. Zapowiedzi mają charakter ogólny.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur? W programie 'Studio Biznes' wyjaśnia Gertruda Ucińska, prezes ZUS

Polacy dostaną bony turystyczne? Jadwiga Emilewicz chce nowego programu

Pieniądze trafiłyby do Polaków w postaci bonów. Można by wydać je na konkretny cel - imprezy turystyczne, wycieczki czy innego typu wydarzenia - wyjaśniła szefowa resortu rozwoju.

Warto przypomnieć, że branża turystyczna już dziś może liczyć na specjalne wsparcie ze strony rządu. Oprócz standardowych rozwiązań, takich jak przejęcie składek na ZUS czy ich przełożenie na czerwiec, przedsiębiorcy z branży dostali możliwość bardziej elastycznego rozliczania się z klientami.

Czytaj też: Biznes Walczy. Branża traciła prawie 100 proc. zamówień. "W dwa dni powstał nowy produkt"

Na zwrot środków wpłaconych na imprezę, która się nie odbyła, jest już bowiem aż 180 dni. Już dziś firma turystyczna może też, zamiast zwrotu w gotówce, zaoferować klientowi bon, który byłby ważny nawet rok.

Rząd ratuje branżę turystyczną. Koronawirus powodem strat

Sztab kryzysowy dla branży turystycznej, która traci pieniądze z powodu koronawirusa, powstał w pierwszych dniach marca. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział wówczas, że zadaniem sztabu będzie koordynowanie wsparcia dla polskiej turystyki, a spotkania będą odbywać się co dwa tygodnie.

Światowa Organizacji Turystyki (UNWTO) szacuje, że straty, które wywoła rozprzestrzenianie się koronawirusa, będą dla branży większe, niż przypuszczano jeszcze kilka tygodni temu. Według najnowszych prognoz mogą sięgnąć nawet 50 mld dol.

Więcej o:
Komentarze (52)
Jadwiga Emilewicz: Pracujemy nad programem 1000 plus. Dla kogo dodatkowe pieniądze?
Zaloguj się
 • sygnal_z_marsa

  Oceniono 19 razy 19

  Jak udowodnili amerykańscy naukowcy co czwarty pisowiec jest tak samo porąbany jak 3 pozostali.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 17 razy 15

  Zapomniała dodać, że zanim rząd wdroży program 1000+, nie będzie już żadnego podmiotu, który by mógł z niego skorzystać.

 • matnet77

  Oceniono 14 razy 12

  ta i co jeszcze. Uczciwie pracujący maja się składać na wczasy dla meneli? Proponuję ogólnopolski strajk podatnika. Od 9 kwietnia aż do ustąpienia rządu i rozpisania nowych wyborów nie płacimy podatków.

 • tiktaalik

  Oceniono 12 razy 12

  Niestety, w tym rządzie wyłącznie ludzie całe życie "na posadach", w dodatku bez wyobraźni, nie ma co na nich liczyć.

 • maciejmasowski

  Oceniono 9 razy 9

  Kazik to przewidział dawno temu, śpiewając w piosence 12 Groszy: 10 grosz dla Jadzi, niech se Jadzia wsadzi...

 • perkis1234

  Oceniono 10 razy 8

  To jest tak śmieszne, że aż żenujące :DDD

 • pieknyinaczej

  Oceniono 7 razy 7

  A wystarczy pozwolić działać hotelom i OW i innym ale muszą mieć zasady bezpieczeństwa , np. co drugi pokój czynny , co drugi domek , , korytarze jednokierunkowe w hotelach , w restauracjach to samo , czyli ruch pieszych jednokierunkowy i stoliki oddalone od siebie o dwa metry . I NIESTETY NIC NIE ZASTĄPI ZDROWEGO ROZSĄDKU KORZYSTAJĄCYCH !!!!
  Bo rząd już nie ma zdrowego rozsądku , nie potrafili wyegzekwować wcześniejszych obostrzeń wiec wprowadzili jeszcze ostrzejsze - których też nie będą wstanie wyegzekwować - nie tylko zakazy i nakazy - przede wszystkim EDUKACJA !!!!

 • kamuimac

  Oceniono 9 razy 7

  no to drodzy rodacy szykujcie sie na chleb po 10 zł / bochenek na jesieni

  jak Jadźka proponuje wydrukowanie takiej ilości pieniedzy .

  wsólczuje tylko tym którzy nie zdążyli z oszczednościami uciec w ziemię/nieruchomości - stracą dorobek ostatnich 30 lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX