Jadwiga Emilewicz wicepremierką Polski. Zmiana po dymisji Gowina

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz otrzymała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy powołanie na stanowisko wicepremiera. Decyzja ma związek z dymisją złożoną kilka dni temu przez Jarosława Gowina.

Zgodnie z oczekiwaniami, Jadwiga Emilewicz została w czwartek - na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego - powołana na stanowisko wicepremiera.

W poniedziałek z piastowania funkcji wiceprezesa Rady Ministrów zrezygnował Jarosław Gowin, czyli prezes partii Porozumienie, którego wiceprezeską jest Emilewicz. Decyzja Gowina była efektem konfliktu związanego ze sposobem i terminem przeprowadzania wyborów prezydenckich. Gowin chciał przesunięcia wyborów, ale jego propozycję odrzucono. Porozumienie nadal jednak pozostało koalicjantem PiS

Po swojej dymisji Gowin rekomendował Emilewicz na stanowisko wicepremiera.

Emilewicz w rządzie od 2015 r.

Jadwiga Emilewicz w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego kieruje Ministerstwem Rozwoju. Wcześniej przez blisko dwa lata szefowała resortowi przedsiębiorczości i technologii. Od listopada 2015 r. do stycznia 2018 r. piastowała stanowisko wiceministra rozwoju.

Emilewicz odpowiada obecnie za politykę gospodarczą państwa. W ostatnich tygodniach współtworzyła tarczę antykryzysową, która ma chronić polską gospodarkę i rynek pracy przez negatywnymi konsekwencjami epidemii koronawirusa.

Zobacz wideo Premier straszy kryzysem? Emilewicz: Po opanowaniu pandemii gospodarka odbije niemal następnego dnia
Więcej o: