Premier obiecuje pomoc branży turystycznej. Pożyczki może dostać aż 670 tys. firm

Branża turystyczna, szczególnie dotknięta epidemią koronawirusa, może liczyć na specjalne wsparcie ze strony państwa - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji poświęconej odmrażaniu gospodarki wyjaśnił, że przedsiębiorstwa mogą zaciągać preferencyjne pożyczki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji dotyczącej wprowadzania kolejnego etapu odmrażania gospodarki zapewnił, że branża turystyczna będzie mogła liczyć na szczególne wsparcie. Złagodzenie obostrzeń, które będzie wprowadzane w życie od 4 maja, obejmie już częściowo przedsiębiorców prowadzących działalność w tej dziedzinie. Hotele i miejsca noclegowe będą bowiem mogły być otwarte.

Tarcza antykryzysowa już działa. Firmy mogą występować o pożyczki

Szef rządu zapewnił, że na tym działania osłonowe dla branży turystycznej się nie kończą. - Oczywiście, cała tarcza antykryzysowa w pierwszej kolejności dotyczy tych branż, które zostały najbardziej dotknięte kryzysem - stwierdził szef rządu.

Zobacz wideo Pracownicy Poczty Polskiej wciąż nie wiedzą, w jaki sposób dostarczą pakiety wyborcze. 'Niezakończony proces legislacyjny nie ułatwia sprawy'

Morawiecki wyjaśnił, że 670 tys. przedsiębiorstw jest uprawnionych do zaciągania preferencyjnych pożyczek. W wielu wypadkach będą one mogły zostać umorzone.

- W puli mamy 400 mln zł, ale przy dużym zainteresowaniu, nie wykluczamy zwiększenia limitu - wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - Będzie je można łączyć z innymi rozwiązaniami pomocowymi BGK i Polskiego Funduszu Rozwoju

1000 plus. Resort informuje, kto będzie mógł skorzystać z programu

Wsparcie dla branży turystycznej ma mieć też inną postać. Ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz na początku miesiąca zapowiedziała wprowadzenie programu 1000 plus dla branży turystycznej. Resort nowej wicepremierki potwierdził prace nad pakietem pomocowym i poinformował, dla kogo jest on przygotowywany.

Unia Europejska pracuje nad wsparciem dla turysytki

W środę tematyką wsparcia dla branży turystycznej ma zająć się Komisja Europejska. Celem stworzenie jest wytycznych dla państw, które mają pomóc przedsiębiorstwom z branży przetrwać kryzys wywołany epidemię koronawirusa.

Jedną z możliwości, nad którą debatować będą brukselscy urzędnicy, jest utworzenie specjalnych korytarzy do przemieszczania się turystów. Ma być to sposób na zapewnienie możliwości bezpiecznej podróży w różne rejony Europy.

Więcej o: