Podatek od Netflixa i Amazona coraz bliżej. Miliony złotych mają trafić do PISF-u

Plan opodatkowania "cyfrowych gigantów" pojawił się już w zeszłym roku, lecz ucichł po spotkaniu się z krytyką ze strony Stanów Zjednoczonych. Nowa tarcza antykryzysowa wprowadza jednak obowiązek danin na rzecz PISF w wysokości 1,5 proc. przychodu platform.

1,5 proc. przychodów na rzecz PISF będą musiały zapłacić podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie na terytorium Polski. To tacy giganci jak m.in. Netflix, Amazon czy Apple, lecz także lokalni dostawcy - CDA.pl, Ipla oraz Player.pl czy VOD.pl. Opłata ma być ponoszona raz na kwartał, a zwolnieniu z niej podlegają mikroprzedsiębiorcy oraz firmy, których liczba abonentów jest mniejsza niż 1 proc. użytkowników szerokopasmowego internetu w Polsce.

Zobacz wideo Rząd podejmuje decyzję o znoszeniu kolejnych obostrzeń. Dostępne będą m.in. przedszkola, hotele i galerie handlowe

Pieniądze z nowego podatku zostaną w całości włączone do budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który w ramach swojej działalności dotuje produkcję filmów, przyznaje stypendia scenarzystom, a także współfinansuje festiwale, szkoły filmowe i kina. Jak wylicza rząd, opierając się na danych Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, w tym roku do PISF może trafić ok. 17 mln złotych (dokładnie 16 710 408 zł), natomiast w latach następnych 20 mln złotych.

Podatek od streamingu. Ile zapłaci Netflix?

Najwięcej do kasy PISF, według rządowych wyliczeń, odprowadzą właściciele tych platform :

  • Netlix - niemal 6,5 mln zł
  • Ipla - ponad 4 mln zł
  • Player.pl - ponad 1,5 mln zł
  • Amazon- niemal 666 tys. zł
  • Cda.pl - ponad 580 tys. zł

Tarcza 3.0 przyjęta przez rząd. Zyska Polski Instytut Sztuki Filmowej, zmiany m.in. ws. składek ZUS

Od 2005 roku budżet PISF zasilają właściciele kin, stacje telewizyjne, dystrybutorzy filmowi i kablówki. Po tym, jak w połowie marca rząd zdecydował m.in. o zamknięciu placówek oświatowych i kulturalnych, wniosek o obłożenie platform streamingowych podatkiem zgłosił w resorcie kultury powołany przez PISF zespół ds. kryzysu w branży kinematograficznej. Na razie nikt nie odpowiedział jeszcze na pytanie, czy w związku z koniecznością wpłacenia pieniędzy do budżetu PISF wzrosną ceny usług serwisów streamingowych.

28 kwietnia rząd przyjął nową wersję przepisów osłonowych związanych z epidemią koronawirusa. Tarcza Antykryzysowa 3.0 ma umożliwić większej grupie przedsiębiorców zwolnienie ze składek na ZUS. Tarcza reguluje też kwestie egzekucji długów, porządku publicznego, zmienia też prawo łowieckie czy telekomunikacyjne.

Więcej o: