Elon Musk szaleje na Twitterze. "Akcje Tesli są za drogie". Stracił 3 miliardy dolarów

"W mojej opinii akcje Tesli są zbyt drogie" - napisał na Twitterze Elon Musk. Reakcja inwestorów sprawiła, że giełdowa wycena spółki spadła aż o 14 miliardów dolarów. Musk pisał także, że wyprzedaje niemal cały swój dobytek, że nie będzie miał domu i że jego dziewczyna jest na niego wściekła.

"Według mnie, akcje Tesli na giełdzie są zbyt drogie" - ten tweet Elona Muska kosztował go według wyliczeń BBC 3 miliardy dolarów. O tyle spadła wartość pakietu akcji spółki posiadanego przez Muska. Łącznie z giełdowej wyceny Tesli wyparowało 14 mld dolarów.

W kolejnych postach miliarder pisał m.in., że sprzedaje niemal cały dobytek i nie będzie posiadał domu czy zastrzegł, że jego dom (należący niegdyś do Gene'a Wildera) nie może zostać wyburzony lub "stracić swojej duszy". Poinformował też, że jego dziewczyna Glimes jest na niego wściekła. 

"Oddajcie ludziom ich WOLNOŚĆ" - pisał także Musk i cytował m.in. fragment amerykańskiego hymnu. To prawdopodobnie kolejny akt sprzeciwu twórcy Tesli czy SpaceX wobec związanych z epidemią koronawirusa restrykcji dotyczących pozostawiania w domach. Kilka dni temu Musk nazywał je "faszystowskimi" i wzywał do odblokowania gospodarki.

Czy tweet o cenach akcji był żartem? Musk: "Nie"

O to, czy tweet o zbyt wysokich cenach akcji Tesli był żartem albo czy był wcześniej zaakceptowany przez prawników, Muska zapytali dziennikarze "Wall Street Journal". Miliarder odpowiedział tylko: "nie".

Akcje Tesli podrożały od początku roku o kilkadziesiąt procent, z ok. 430 dolarów za akcję do ok. 700 obecnie - chociaż "po drodze" ich cena była zarówno znacząco wyższa - nawet ponad 900 dolarów w lutym i ponad 800 dolarów jeszcze kilka dni temu - jak i niższa - poniżej 400 dolarów w połowie marca.

Pod koniec kwietnia Tesla zaprezentowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Spółka - po latach ciągłych strat - odnotowała trzeci kwartalny zysk z rzędu. Z drugiej strony Musk raportował także, że ze względu na związane z koronawirusem przestoje, ograniczenia i problemy w łańcuchach dostaw, spółka może w kolejnych miesiącach notować gorsze rezultaty. Te zapowiedzi, podobnie jak groźby prezydenta USA Donalda Trumpa wobec Chin, mogły mieć, obok tweetu Muska o zbyt wysokich cenach akcji Tesli, wpływ na ostatnie spadki.

embed

Musk był już karany za tweeta

Warto przypomnieć, że Elon Musk nie pierwszy raz tweetuje na temat sytuacji Tesli na giełdzie, narażając się na zarzut manipulowania ceną jej akcji. W 2018 r. napisał, że rozważa odkupienie udziałów akcjonariuszy Tesli po 420 dolarów i "zdjęcie" spółki z giełdy. 

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nałożyła za to karę w wysokości 20 mln dolarów. Musk zobowiązał się także, że jego tweety przed publikacją będą podlegały kontroli prawników. Muska prawdopodobnie czeka jednak jeszcze sądowa potyczka z udziałowcami spółki.

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk
Więcej o:
Komentarze (76)
Elon Musk szaleje na Twitterze. 'Akcje Tesli są za drogie'. Stracił 3 miliardy dolarów
Zaloguj się
 • euzjebusz

  Oceniono 16 razy 10

  Prędzej czy później dostanie ultimatum: albo znika z mediów, albo z firmy. Moment, w którym firma weszła na giełdę był momentem, w którym Musk stracił władzę absolutną. Dziwne, że zachowuje się, jakby o tym nie wiedział.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 15 razy 7

  Oj Elon, Elon- skoro świat jest symulacją to dlaczego tak cię martwi pękająca bańka komercyjnych lotów w kosmos? :)

 • pluuto

  Oceniono 6 razy 6

  Musk nic nie stracił, to wartość na giełdzie, to się nie przekłada na kasę na koncie.

 • hejeczka

  Oceniono 12 razy 6

  "Dziewczyna jest wściekła"? Czemu? Przecież go kocha i jego pieniądze nie mają dla niej żadnego znaczenia.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 11 razy 5

  "Łącznie z giełdowej wyceny Tesli wyparowało 14 mld dolarów." - sztuczne wartości czegoś czego nie ma. Oby jak najszybciej ta cała giełda padła na ryj.

 • krunghtep01

  Oceniono 4 razy 4

  Musk obnaza w jak idiotycznym stance jest gospodarka swiatowa,bedaca juz od dawna wlasciwie banks spekulacyjna..Prosze tez zauwazyc jak wielka wydmuszka jest PKB USA ,ktore wlasciwie oprocz broni malo co produkuja.Wystarczy wejsc do dowolnego sklepu i poszukac towarow made in USA. I to sklepu dowolnej branzy.

 • peterjk

  Oceniono 6 razy 4

  Gość ma wyjebane na wszystkich, na akcjonariuszy szczególnie.

 • bolko_w_majtach

  Oceniono 3 razy 3

  Wolny albo zywy..... Nie ma wolnosci bez ryzyka trwalej sztywnosci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX