49,75 mld dolarów - dokładnie taką stratę netto w pierwszym kwartale zanotowało biznesowe imperium amerykańskiego miliardera Warrena Buffeta. Dla porównania, pierwszy kwartał 2019 Berkshire Hathaway kończyło z zyskiem netto na poziomie 21,66 mld dolarów.
Holding, w skład którego wchodzą takie firmy jak Geico, Fairy Queen, BNSF czy też Duracell, w opublikowanym raporcie wyjaśnia, że jeszcze przed pandemią COVID-19 do USA, wiele należących do niego spółek notowała wzrosty przychodów i zysków w porównaniu do roku 2019. Później sytuacja jednak gwałtownie się zmieniła. Oczywiście na niekorzyść.
Ponieważ wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 przyspieszyły w drugiej połowie marca i trwały do kwietnia, negatywne wpłynęło to na większość naszych firm
- czytamy w raporcie Berkshire Hathaway.
Firma zaznaczyła również, że "zmiany zachowań konsumenckich" sprawiły, iż wiele należących do niej spółek musiało zwolnić cześć pracowników, obniżyć płace godzinowe i pensje, jak również zmniejszyć plany wydatkowania kapitału.
Chociaż uważamy, że te niezbędne działania są tymczasowe, nie możemy wiarygodnie przewidzieć, kiedy działalność biznesowa w naszych licznych i różnorodnych biznesach się unormuje
- czytamy w raporcie. Jak zauważa jednak serwis CNN Business, większość strat poniesionych przez Berkshire była spowodowana spadkiem wartości akcji spółek, które holding posiada w swoim portfelu inwestycyjnym, a nie spadkami sprzedaży i zysków we własnych spółkach zależnych.
Od początku tego roku akcje Berkshire Hathaway (BRKA) na giełdzie straciły ponad 20 procent wartości. CNN przypomina, że choć firma w przeszłości notowała duże straty, to wtedy można było je przypisać inwestycjom własnym, a nie pogorszeniu się koniunktury w gospodarce.
Choć strata, którą zanotowało Berkshire Hathaway może być dla niektórych zaskoczeniem, to jednak - zdaniem dziennika "The Guardian" - zdecydowanie większym szokiem dla rynków może być decyzja, którą ogłosił właśnie założyciel holdingu i jeden z najbogatszych ludzi świata, Warren Buffett.
"Wyrocznia z Omaha" poinformowała w weekend, że w związku z epidemią koronawirusa pozbył się wszystkich udziałów swojej firmy w czterech amerykańskich liniach lotniczych: Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines i United Airlines.
Wyciągnęliśmy pieniądze z tego biznesu, nawet ze znaczną stratą. Nie będziemy finansować firmy, która naszym zdaniem w przyszłości będzie przejadać pieniądze
- tłumaczył swoją decyzję Warren Buffett.
Berkshire Hathaway posiadało wcześniej 11 proc. akcji w Delta Air Lines, 10 proc. w American Airlines, 10 proc. w Southwest Airlines i 9 proc. w United Airlines.