6 czerwca otwierają się kina, ale nie wszystkie. Wiemy, do których pójdziemy później

Już za tydzień będziemy mogli wybrać się do kin i teatrów, które od 6 czerwca będą funkcjonowały w nowym reżimie sanitarnym. Najpopularniejsze sieci nie otworzą się jednak tak szybko. Wiemy, na otwarcie których kin trzeba będzie jeszcze poczekać.

- Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków - zapowiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego. - To nie jest obowiązek, to możliwość - podkreślił Piotr Gliński.

Ostateczną decyzję o otwarciu obiektów resort kultury pozostawia ich dyrektorom i właścicielom. Piotr Gliński dodał również, że w placówkach będą obowiązywały szczególne warunki sanitarne: pojemność widowni może być wykorzystana maksymalnie do 50 procent, zostaje również obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Zobacz wideo Zgromadzenia i wesela do 150 osób. Otwarte siłownie, baseny, kina i teatry. Nowe zalecania rządu

Jakie kina nie otworzą się 6 czerwca?

Od 6 czerwca otwarte będą mniejsze kina studyjne, takie jak Kino Luna i Muranów w Warszawie czy kino Kijów w Krakowie. Informacji na temat otwarcia konkretnych placówek należy szukać na stronie internetowych poszczególnych kin.

Wiemy za to, że najpopularniejsze sieci kin w Polsce - Helios, Cinema City i Multikino - nie otworzą się tak szybko. Spółki wydały oświadczenia, w których uzasadniły decyzję o przesunięciu terminu otwarcia kin. Wśród powodów wymieniono m.in. problemy z przygotowaniem repertuaru czy brak wytycznych dotyczących możliwości jedzenia i picia w czasie seansu. Dokładne daty nie zostały jednak podane.

  • Multikino

"Kina sieci Multikino będą otwierane stopniowo w późniejszym terminie. Obecnie przygotowujemy się na Wasze ponowne przyjęcie. Nasze prace obejmują m.in.: przygotowanie zaplecza sanitarnego, które umożliwi Wam przyjemny i bezproblemowy udział w premierach filmowych. O planowanej dacie otwarcia poszczególnych kin sieci Multikino, poinformujemy w kolejnych komunikatach" - napisano na stronie sieci.

  • Helios

"Sieć Helios nie uruchomi w tym dniu swoich multipleksów - czas na przygotowanie się do ponownego otwarcia jest bardzo krótki, a nie są znane wymogi związane z zasadami funkcjonowania kin. Nie wiadomo, jaki reżim sanitarny ma obowiązywać w obiektach kinowych i w czasie seansów. Prowadzimy też rozmowy z dystrybutorami i producentami w sprawie ustalenia kalendarza i dostępności repertuaru" - napisała sieć Helios w komunikacie.

  • Cinema City

"Tak jak Wy nie możemy już doczekać się, aby otworzyć nasze kina i ponownie powitać Was najlepszą filmową rozrywką! Pomimo decyzji Rządu RP o możliwości otwarcia kin już 6 czerwca, Cinema City mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i Wasz komfort oraz naszych pracowników zdecydowało, że otwarcie kin naszej sieci nastąpi w terminie późniejszym" - napisano z kolei na stronie Cinema City.

Więcej o: