Dodatek solidarnościowy za czerwiec. Ostatnie chwile na złożenie wniosku

Osoby, które chcą otrzymać dodatek solidarnościowy za czerwiec, muszą się pospieszyć. Złożenie wniosku w lipcu spowoduje wypłatę tylko za dwa, a nie trzy miesiące.

- Osoby, które chcą otrzymać dodatek solidarnościowy za czerwiec, muszą się pospieszyć ze złożeniem wniosku. Mają na to czas jeszcze tylko dzisiaj - przypomniała w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg zwraca uwagę, że złożenie wniosku w lipcu spowoduje wypłatę dodatku solidarnościowego nie za trzy, ale za dwa miesiące, czyli za lipiec i sierpień, ale już bez czerwca. Minister przypomina też, że wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie drogą elektroniczną. Szefowa resortu rodziny przypomina również, że inicjatorem dodatku solidarnościowego jest prezydent Andrzej Duda.

Zobacz wideo Konieczny: Produkcja w Polsce spadła do poziomu z 2013 roku

Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

Prawo do świadczenia przysługuje osobom, które po 15 marca tego roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie wynosi 1400 złotych i można je pobierać przez trzy miesiące. Wypłata dodatku następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia.

Dodatek solidarnościowy. Jak złożyć wniosek?

W ostatnich tygodniach ZUS postawił na automatyzację procesu wnioskowania. Osoby, które chcą skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w ramach tarczy antykryzysowej, mogą składać wnioski drogą elektroniczną jedynie za pomocą PUE ZUS. Analogiczna sytuacja dotyczy wniosków o dodatek solidarnościowy.

ZUS zaznacza, że pracownicy Zakładu udzielą wszelkiej pomocy osobom, które będą miały problem z wypełnieniem wniosków online. - Jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu, czy nie korzystał z PUE lub ma inne techniczne problemy, czy obawy, może założyć profil na PUE w placówce ZUS. Nasi pracownicy w razie potrzeby pomogą przesłać wniosek elektronicznie, w placówce można też potwierdzić sam profil zaufany, który służy do elektronicznego podpisania wniosku - tłumaczy cytowany przez Interię Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Decyzja dotycząca przyznania wniosku pojawi się na profil wnioskodawcy w PUE ZUS. W przypadku przyznania dodatku środki zostaną automatycznie przelane na konto zwolnionego pracownika. 

Więcej o: