Zmiany w nieruchomościach. Inwestorzy chcą kupować całe bloki

Jak podaje "Rzeczpospolita", do deweleporów zgłaszają się inwestorzy chętni na zakup całych bloków z lokalami do wynajęcia. Koronakryzys może przyczynić się do zmiany na rynku wynajmu mieszkań, oceniają eksperci.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Dariusz Węglicki - dyrektor zarządzający funduszem Catella Polska, który prowadzi inwestycje na rynku najmu długoterminowego - mówił o tym, że w ostatnich czterech miesiącach, odkąd w Polsce trwa epidemia koronawirusa, wielu deweloperów zdecydowało się na projektowanie i przygotowanie do sprzedaży budynków przeznaczonych na wynajem. Jak wyjaśniał, decyzje te w dużej mierze są podyktowane spadkiem sprzedaży mieszkań klientom indywidualnym.

- Inwestorzy działający w Polsce na rynku PRS (sektor wynajmu prywatnego - red.) i domów studenckich poszukują nowych lokalizacji. Ich przyszły rozwój, ze względu na brak gotowych wynajętych budynków, musi oprzeć się na transakcjach typu forward purchase (kontraktu terminowego) - podkreślał Węglicki.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Pokoje hotelowe zamienili w wynajem mieszkań. "Klucze przekazywane w skrytkach, bez kontaktu z klientem"

Fundusz Catella European Residential w ubiegłym roku kupił od amerykańskiej firmy Hines jeden budynek w centrum Krakowa z pokojami dla studentów i dwa apartamentowce z lokalami na wynajem. Nieruchomości przeszły w ręce funduszu za 20 mln euro. Obecnie Catella szuka nieruchomości w czterech lokalizacjach w Polsce - w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu.

Jak przekonywał w rozmowie z dziennikiem Węglicki, rynek PRS będzie w najbliższych latach na ścieżce wzrostu, nastąpi coraz większa instytucjonalizacja. Zdaniem dyrektora zarządzającego Catella Polska, powoli zaczną dominować właśnie fundusze kupujące całe budynki bądź projekty.

Stawki najmu dużo niższe niż przed pandemią

Jak wynika z raportu Bankier.pl w oparciu o dane udostępnione przez serwis Otodom.pl, obniżkę średniej stawki za wynajem odnotowano w maju w Warszawie. W ogłoszeniach najmu mieszkań usytuowanych w stolicy wpisywano średnio 3644 zł/m-c – o 5,2 proc. mniej niż w kwietniu.

O więcej niż 5 proc. mieszkania przeznaczone na wynajem zostały przecenione w Krakowie. W stolicy woj. małopolskiego w maju za odstępne oczekiwano średnio 2208 zł/m-c - o 5,7 proc. mniej w relacji do kwietnia. Tym samym średnia stawka odstępnego w Krakowie zbliżyła się do poziomu obserwowanego w znacznie mniejszym Lublinie, gdzie w maju oczekiwano średnio 2149 zł/m-c (-1,1 proc. m/m).

Więcej o: