Ceny mieszkań w czasie koronawirusa i recesji. PKO BP: w 2020 roku mogą spaść o 15 proc.
Według ekspertów PKO BP, w tym roku możliwe są spadki cen mieszkań o około 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. To pod warunkiem utrzymywania się umiarkowanej recesji w trzecim i czwartym kwartale.
Koronawirus obniży ceny mieszkań
Jak wyjaśniają autorzy raportu, przed wybuchem pandemii, w pierwszym kwartale roku, na rynku nieruchomości mieszkaniowych utrzymywała się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o ceny. W siedmiu największych polskich aglomeracjach rosły one wtedy o 7-16 proc. Po tym, jak rząd wprowadził restrykcje, które miały zapobiec rozprzestrzenieniu się koronawirusa, sytuacja na rynku pracy uległa pogorszeniu, podobnie jak kondycja gospodarstw domowych i ogólnie nastrojów konsumentów. Popyt na mieszkania więc spadnie, a przy jednoczesnej dużej ilości mieszkań w budowie, oznaczać to będzie korektę cen w drugiej połowie roku - wnioskują eksperci.
"Epidemia COVID-19 i regulacje administracyjne zapobiegające jej rozprzestrzenianiu zmieniły perspektywy rynku mieszkaniowego na 1-2 lata. Wzrost bezrobocia, niepewność co do przyszłych dochodów oraz osłabienie popytu mieszkaniowego konsumpcyjnego, jak i inwestycyjnego zmieniają sytuację ekonomiczną konsumentów, producentów i inwestorów na rynku mieszkaniowym. Spadek popytu mieszkaniowego przy dużej produkcji mieszkań w toku na rynku deweloperskim (rekordowy portfel rozpoczętych projektów z dominacją mieszkań przewidywanych do przekazania do użytku w 2021-2022) zapowiada spadek cen mieszkań w krótszym okresie (problemy deweloperów z płynnością finansową ratujących się wyprzedażą), utrzymujący się dłużej z uwagi na dużą podaż na rynku" - piszą w raporcie sektorowym "Nieruchomości Mieszkaniowe".
W 2021 roku powrót do "normalności" w nieruchomościach
PKO BP zaznacza, że prawdopodobieństwo spadek cen w kolejnych kwartałach 2020 wynosi około 60 proc. A to, jak będzie on głęboki, zależy od tego, jak głęboka będzie recesja oraz w jakiej sytuacji będą deweloperzy, szczególnie pod względem płynności finansowej "przy powszechnie stosowanym w Polsce finansowaniu budowy mieszkań deweloperskich poprzez kapitały własne i zobowiązania".
Analitycy podsumowują raport pisząc, że spadki cen mieszkań nie powinny trwać dłużej niż rok. "Przy założeniu wygaszenia epidemii wiosną 2021 i utrwalenia ożywienia gospodarki z poprawą sytuacji na rynku pracy, najdalej od połowy 2021 można oczekiwać powrotu wzrostowego trendu cen mieszkań" - piszą.
-
Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"
-
Norwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem
-
Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
- Podwyżki emerytur wchodzą w życie. Ale nie o gwarantowane 70 zł, jak chciał Senat
- Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
- Paszporty szczepień coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak działają na świecie
- Vivo X51 5G, czyli ciekawy debiut chińskiej marki na polskim rynku. Tylko ta cena... [RECENZJA]
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?