Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza obostrzenia w 19 powiatach. Co się zmienia i od kiedy? Oto lista

- W 19 powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, chcemy wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory - mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Obostrzenia wejdą w życie już od najbliższej soboty. Jakie restrykcje będą obowiązywać w poszczególnych gminach?

W czwartek 6 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że od soboty 8 sierpnia w powiatach z największymi wzrostem zakażeń wrócą pewne obostrzenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został już opublikowany i ma trafić do konsultacji publicznych. 

Zobacz wideo Czy powtórny lockdown kraju jest możliwy?

Obostrzenia w 19 powiatach. Lista "zagrożonych" powiatów będzie aktualizowana dwa razy w tygodniu. 

Dodatkowe restrykcje zostaną wprowadzone w 19 powiatach znajdujących się w województwach śląskim, wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, podkarpackim i świętokrzyskim. "Lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy" - czytamy w rządowym komunikacie. Lista jednostek samorządowych będzie aktualizowana dwa razy w tygodniu. 

Na początek większe obostrzenie będą obowiązywać w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, w Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Na żółto oznaczone zostały natomiast powiaty: wieruszowski, Jastrzębie-Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl. 

Rząd wprowadza obostrzenia dla niektórych powiatów. Co w praktyce oznaczają strefy żółta i czerwona?

W 19 wyżej wymienionych powiatach mieszka prawie 2 miliony Polaków. Ta grupa będzie musiała od soboty 8 sierpnia wrócić do przestrzegania szeregu obostrzeń. Są one wprowadzone w niemal wszystkich obszarach funkcjonowania życia społecznego. 

Czerwona strefa. Lista obostrzeń: 

 • Kina, siłownie, wesołe miasteczka oraz parki rozrywki zamknięte,
 • Zakaz organizowania imprez kulturalnych oraz kongresów i targów,
 • Wydarzenia sportowe bez publiczności, 
 • Gastronomia - limit jednej osoby na cztery metry kwadratowe,
 • Maski ochronne - obowiązek noszenia w miejscach publicznych, 
 • Transport zbiorowy - limit 50 proc. pasażerów, 
 • Wesela i imprezy rodzinne - limit 50 osób, 
 • Kościoły - limit jednej osoby na cztery metry kwadratowej, limit 150 osób na zewnątrz.

W strefie czerwonej bez zmian działać będzie branża handlowa, hotelarska, a także fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz tatuażu. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami wciąż w aquaparkach i na basenach dostępnych będzie 75 proc. miejsc. Nie zmienia się nic w kwestii zgromadzeń (maksymalnie 150 osób, 1,5 metra dystansu pomiędzy osobami). 

Żółta strefa. Lista obostrzeń: 

 • Wydarzenia sportowe - limit 25 proc. publiczności,
 • Wydarzenia kulturalne - limit 25 proc. publiczności lub 100 osób, jeśli impreza odbywa się na otwartej przestrzeni,
 • Gastronomia - limit jednej osoby na 4 mkw
 • Siłownie - limit jednej osoby na 4 mkw 
 • Kina - 25 proc. publiczności,
 • Wesołe miasteczka i parki rozrywki - Limit jednej osoby na 10 mkw,
 • Wesela i inne imprezy rodzinne - limit 100 osób,

W przypadku żółtej strefy obszarami, które działać będą zgodnie z obowiązującymi normami, jest transport zbiorowy, handel, działalność hotelarska, fryzjerzy i salony kosmetyczne. Podobnie jak w strefie czerwonej, nadal obowiązywać będzie limit 75 proc. miejsc w aquaparkach i na basenach. Dodatkowych limitów nie będzie również w kościołach (zgodnie z obowiązującymi przepisami - tak jak i w innych pomieszczeniach publicznych - trzeba w nich przebywać maskach), a także w zakresie noszenia masek w miejscach publicznych. Nie zmienia się nic również w kwestii zgromadzeń.

>>> Czytaj też: Nie nosisz maseczki? Wkrótce będziesz musiał mieć zaświadczenie. "Należy się otrząsnąć z beztroski"

Więcej o: