Strefa żółta i czerwona. Co z wydarzeniami kulturalnymi? Czy kina i teatry będą otwarte? Co z koncertami?

W sobotę w życie wchodzą nowe obostrzenia w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Rząd przygotował zmiany dot. wydarzeń kulturalnych. Strefa żółta i czerwona otrzymały nowe wytyczne w sprawie koncertów i imprez w plenerze. Czy kina i teatry będą otwarte?

Koronawirus zgodnie z przewidywaniami wrócił w drugiej fali jesienią. Rekordowo wysokie wyniki zakażeń notowane są na całym świecie, także w Polsce. 8 października po raz pierwszy dobowa liczba zakażeń w naszym kraju przekroczyła 4 tys. osób. Na COVID-19 zmarło w tym czasie 75 osób, co także jest nowym niechlubnym rekordem. Rząd postanowił wprowadzić w całym kraju obostrzenia dotyczące strefy żółtej z wyłączeniem obszarów uznanych za strefę czerwoną. Od soboty 10 października w życie wchodzą nowe wytyczne dot. bezpieczeństwa w epidemii. 

embed

Strefa żółta - kina, teatry, koncerty i wydarzenia kulturalne

Kina w strefie żółtej nie zostaną zamknięte, to samo dotyczy teatrów. Zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi zajęte może być w nich 25 proc. dostępnych miejsc. Takie zasady obowiązują także w przypadku koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych w przestrzeni zamkniętej. W imprezach w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób z uwzględnieniem tego, że liczba uczestników nie może przekroczyć na wydarzeniach kulturalnych jednej osoby na pięć metrów kwadratowych. 

W całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej z uwzględnieniem chodników i ulic. Oznacza to, że maseczkę lub przyłbicę należy nosić zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Ta sama zasada obowiązuje podczas wydarzeń kulturalnych, w kinach oraz teatrach, gdzie należy trzymać się także zasad zachowania 1,5-metrowego dystansu społecznego. 

Zobacz wideo Minister Zdrowia zapowiada zmianę strategii w walce z koronawirusem

Strefa czerwona - kina, teatry, koncerty i wydarzenia kulturalne

W strefie czerwonej obowiązują te same zasady dotyczące kin i teatrów, co w strefie żółtej. Obłożenie może wynosić 25 proc. a uczestnicy muszą zachować dystans społeczny i zasłaniać usta oraz nos. 

W strefie czerwonej obowiązuje natomiast zakaz organizowania i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, jak koncerty czy stand-upy.

Więcej o: