Strefa czerwona. Ile osób może być w kościele? Jakie inne obostrzenia obowiązują?

Ze względu na wzrost liczby zakażonych koronawirusem, rząd rozszerzył strefę czerwoną na ponad 100 powiatów. Jakie zasady obowiązują w tych miejscach? Ile osób może wejść do kościoła i uczestniczyć w mszy świętej?

Od soboty 17 października poszerza się lista powiatów, które znajdują się w strefie czerwonej. Ministerstwo Zdrowia zakwalifikowało do niej 152 powiatów, w tym 11 miast wojewódzkich. Bardziej restrykcyjne obostrzenia obowiązują m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi.

Strefa czerwona. Ile osób może być w kościele?

Wśród zasad wpisanych na listę obostrzeń obowiązujących w strefie czerwoną znajduje się ta mówiąca o limicie osób, które mogą wejść do kościoła lub innej świątyni. Według najnowszych wytycznych rządu w czasie uroczystości religijnych na jedną osobę musi przypadać co najmniej siedem metrów kwadratowych. 

Zobacz wideo „Dławienie gospodarki” będzie trwało wiele miesięcy. „Szczyt zachorowań na grypę jest w lutym”

Obostrzenia w strefie czerwonej. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

W strefie czerwonej obowiązują także limity osób w placówkach handlowych (w sklepach o powierzchni do 100 m2 - maksymalnie pięć osób na kasę, w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 - maksymalnie jedna osoba na 15 m2), zgromadzenia publiczne ograniczono do 10 osób, a w szkołach wyższych i ponadpodstawowych wprowadzono obowiązek nauczania w trybie zdalnym. Osoby przebywające na terenie strefy czerwonej muszą pamiętać także, że:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte od 6 do 21, a na ich terenie może być zajęty tylko drugi stolik. Po godzinie 21 dozwolone jest zamawianie posiłków na wynos;
  • ograniczono liczbę osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności;
  • w czasie wydarzeń kulturalnych publiczność może zajmować maksymalnie 25 proc. dostępnych miejsc;
  • działalność basenów, aquaparków i siłowni jest zawieszona;
  • od 19 października obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych, w tym wesel.