Ile będzie kosztowała szczepionka na koronawirusa? Morawiecki odpowiada

Premier Mateusz Morawiecki mówił w środę o szczepieniach na koronawirusa. Szef rządu zdradził między innymi, jak będzie wyglądała kwestia kosztów szczepionki.

W środę odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego. W hurtowni farmaceutycznej w Łodzi szef rządu ogłosił założenia programu szczepień na COVID-19. Premier zaznaczył, że to właśnie szczepionka na koronawirusa jest tym, co daje nadzieję na powrót do normalności w 2021 r.

Zobacz wideo Premier obiecuje: Szczepionka na koronawirusa będzie darmowa i dobrowolna

Morawiecki: Szczepionki będą darmowe

- Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób - podkreślał Prezes Rady Ministrów.

Mateusz Morawiecki poinformował również, w jaki sposób będzie przebiegał proces szczepień. - Rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach - podał szef rządu.

Morawiecki zaapelował również o odpowiedzialność za inne osoby. Jego apel został skierowany przede wszystkim do osób młodych. - Zachowajmy się jak najbardziej odpowiedzialnie, nawet jeśli ktoś czuje się młody i silny, przez zaszczepienie się może ochronić kogoś słabszego. To nie tylko powrót do normalności życia codziennego, ale też mechanizm, który chroni miejsca pracy - podkreślał premier na konferencji w Łodzi.

45 milionów dawek szczepionki dla Polski 

- Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień - poinformował Morawiecki.

Umowy zostały podpisane z trzema producentami:

  • Pfizer BioNTech,
  • Johnson&Johnson,
  • AstraZeneca.
Więcej o: