Gatta wpadła w kłopoty finansowe przez pandemię. Toczy się postępowanie sanacyjne

Znany, polski producent tekstyliów zmaga się z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Przed wierzycielami właściciela marki Gatta ma chronić postępowanie sanacyjne, które otworzył Sąd Gospodarczy w Łodzi.

[Tekst został zaktualizowany. Jego poprzednia wersja opierała się na komunikacie sądu, który zawierał istotny błąd]

Jak podaje "Business Insider", Sąd Gospodarczy w Łodzi rozpoczął postępowanie sanacyjne wobec firmy Ferax - właściciela marki Gatta. Sanacja ma ochronić firmę przed komornikiem i wynajmującymi. Kłopoty polskiego producenta rajstop związane są z wysokimi kosztami wynajmu lokali w centrach handlowych, które w związku z pandemią i spadkiem sprzedaży doprowadziły firmę do poważnych problemów finansowych.

Sąd podjął decyzję w sprawie właściciela Gatty

Decyzja dotyczy sanacji, jednak sąd w uzasadnieniu błędnie napisał o upadłości spółki. Informację tę potwierdziła kierownik wydziału gospodarczego d/s upadłościowych i restrukturyzacyjnych Agnieszka Chojnicka - w środę zamieszczą sprostowanie. Co istotne sanacja nie oznacza ani upadłości, ani likwidacji firmy.

W sprawie błędnej informacji z redakcją next.gazeta.pl skontaktowała się, Anna Michalska, prokurent. Prezentujemy najistotniejszy fragment pisma. 

"Nieprawdą jest jakoby w dniu 13 stycznia 2021 r. wobec Spółki ogłoszono upadłość, gdyż postanowieniem z dnia 14 stycznia 2021 r. Sąd Rejonowy otworzył postępowanie sanacyjne Spółki, które jest postępowaniem restrukturyzacyjnym, a nie upadłościowym. Ponadto celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a nie likwidacja majątku Spółki. Zgodnie z obowiązującym prawem niedopuszczalne jest ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy w trakcie trwania restrukturyzacji. Redakcja Business Insider Polska, za którą Państwo powtarzacie ten szkodliwy błąd, została już wezwana do usunięcia naruszeń.

Sąd przygotowując treść obwieszczenia (na które powołuje się Business Insider) omyłkowo pozostawił część treści poprzedniego obwieszczenia dot. postępowania upadłościowego. Nie zmienia to faktu, że jest ono błędnej treści, nie mówiąc już o jego wewnętrznej sprzeczności. Bowiem w postępowaniu upadłościowym wyznacza się syndyka, a nie zarządcę i nie pozostawia się zarządu majątkiem upadłemu. Z kolei w treści obwieszczenia mowa jest o wyznaczeniu Zarządcy, podana jest sygn. akt: GRs oraz GR, które wskazują na postępowanie restrukturyzacyjne, a dokładnie postępowanie sanacyjne. Postępowanie to nie jest postępowaniem upadłościowym, a postępowaniem restrukturyzacyjnym". 

Zobacz wideo Koronakryzys może zapoczątkować nową zimną wojnę? Borys: Po pandemii mamy niebezpieczną mieszankę [Studio Biznes odc. 40]

Gatta - polska marka z dekadami tradycyji

"Polska marka Gatta już od ponad 25 lat dba o piękno i wygodę kobiet dostarczając najwyższej jakości elegancką bieliznę, modne ubrania i niezawodne rajstopy. Międzynarodowe doświadczenie oraz uczestnictwo w światowych targach i pokazach mody gwarantuje aktualne trendy i wyspecjalizowaną technologię w tworzonych przez nas produktach. Od dziesięcioleci jesteśmy przodującym producentem luksusowej, polskiej bielizny dla najbardziej wymagających z pań" - chwali się na swojej stronie internetowej producent rajstop.

Jak przypomina natomiast "BI", firma swoje kolekcje bielizny i rajstop znane pod dobrze rozpoznawaną marką Gatta, produkuje w kraju i jest jednym z ostatnich dużych producentów produktów odzieżowych, którzy nie przenieśli jeszcze zakładów do Chin, Bangladeszu, czy Wietnamu. W ofercie sklepów ma również: sukienki, bluzki, swetry, bluzy, spodnie, legginsy, bieliznę tradycyjną i bezszwową. Sprzedaż realizowana była przez sieć 130 sklepów, z czego 33 w modelu franczyzowym. Jej wyroby trafiały do Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, a także na inne kontynenty, m.in. do USA i Australii.

Więcej o: