Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zajętych respiratorów i łóżek

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują 15 591 łóżek i 1 583 respiratory. Jakimi zasobami dysponują jeszcze szpitale?
Zobacz wideo Dr Skirmuntt: Brytyjska odmiana wirusa może być w Polsce od dawna

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło codzienny raport dotyczący epidemii koronawirusa. Poinformowano w nim, że w ciągu ostatniej doby wyleczonych z COVID-19 zostało kolejnych 3 447 pacjentów. Od początku epidemii w Polsce wyzdrowiało już 1 441 479 zakażonych. 

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło liczby zajętych respiratorów i łóżek

Minister Adam Niedzielski podkreśla, że o stopniu epidemii koronawirusa w Polsce decyduje nie tylko liczba zakażeń czy ofiar, ale też liczba zajętego sprzętu medycznego, który został przeznaczony dla pacjentów covidowych. Liczby te mają wskazywać na stopień obciążenia ochrony zdrowia.

Zgodnie z danymi ze środy 3 marca, w polskich szpitalach jest łącznie 26 490 łóżek dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Zajętych jest obecnie 15 591 łóżek (o 191 więcej niż poprzedniego dnia). W użyciu jest więc 58,85 proc. tego sprzętu. 

W placówkach medycznych znajduje się także łącznie 2 586 respiratorów, spośród których 1 583 jest zajętych. Jest to wzrost o 43 w porównaniu z danymi z wczoraj. Z danych resortu zdrowia wynika, że pacjenci chorzy na COVID-19 korzystają z 61,21 proc. respiratorów "covidowych".  

W środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał też nowe dane dotyczące liczby zakażeń i ofiar. - Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala nie tylko jest faktem, ale także nabiera impetu. Dzisiaj mamy nowych przypadków stwierdzonych 15 698. Zmarło natomiast 309 osób - powiedział polityk w Polskim Radiu

Więcej o: