Co tak naprawdę sprawdzą testy z Biedronki? Ekspertka: Mogą dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa

Od poniedziałku 15 marca w Biedronce będzie można kupić testy na przeciwciała COVID-19. Ważne, by stosować je ze świadomością, co można dzięki nim sprawdzić. W wypowiedzi przesłanej Next.gazeta.pl wyjaśnia to Matylda Kłudkowska, wiceprezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Sprzedawany od poniedziałku 15 marca br. do wyczerpania zapasów test Primacovid będzie kosztował 49,99 zł za sztukę. To tzw. test serologiczny, który pozwoli wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu COVID-19. A zatem, wbrew temu, co można wyczytać z nagłówków prasowych, które obiegły internet po informacji Biedronki, testy te nie służą do wykrywania koronawirusa.

Do czego służą testy Biedronki?

"Testy, które będzie miała w swojej ofercie sieć sklepów Biedronka, to szybkie testy serologiczne, czyli wykrywające obecność przeciwciał. Testy te w żadnym wypadku nie służą do wykrywania ostrych infekcji, dlatego że na wytworzenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 organizm człowieka potrzebuje od ok. 7 dni do 3 tygodni (dane CDC). Upraszczając: jeśli od 3 dni obserwujemy u siebie objawy infekcji, to ten test nie pomoże nam w jej rozpoznaniu, a wynik ujemny może dać nam fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Do wykrywania ostrych ('świeżych') infekcji służą jedynie testy molekularne RT-PCR i testy antygenowe" - wyjaśnia w informacji przesłanej Next.gazeta.pl Matylda Kłudkowska, wiceprezeska KRDL.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Test na przeciwciała COVID-19 do kupienia w Biedronce

Jak podaje sieć Biedronka, test Primacovid jest wyjątkowo prosty w użyciu: do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to tylko ok. 10 minut.

Testy na przeciwciała COVID-19 kupicie w drogerii. Teraz są na promocji Biedronka wprowadza do sprzedaży testy na obecność przeciwciał COVID-19

Producent Pimacovid zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać COVID-19, również należy skontaktować się z lekarzem.

Producent, szwajcarska PRIMA Lab jest firmą certyfikowaną zgodnie z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016, a sam test to certyfikowany wyrób medyczny (certyfikat CE). Zgodnie z tym, co podaje Biedronka, jego dokładność wynosi 98,3 proc. (Raporty wskazują na czułość 98,92 proc. dla przeciwciał IgG i 92,98 proc. dla IgM w porównaniu do metody referencyjnej (ELISA). Swoistość łączna IgG i IgM wynosi 98,3 proc.).

Warto wiedzieć, że decyzją sieci Biedronka jeden klient może zakupić jednorazowo maksymalnie trzy sztuki testu Primacovid.

Więcej o: