Biedronka wprowadza do sprzedaży testy na obecność przeciwciał COVID-19. Będą dostępne od poniedziałku

Od poniedziałku 15 marca w ofercie Biedronki pojawią się testy serologiczne na obecność przeciwciał COVID-19. Test do samodzielnego wykonania będzie kosztował 49,99 zł.

Jak podaje sieć Biedronka, test Primacovid do samodzielnego wykonania, to tak zwany test serologiczny. Oznacza to, że pozwala wykryć, czy badana osoba wytworzyła przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu COVID-19. Test jest wyjątkowo prosty w użyciu: do badania używa się małej próbki krwi, a czas oczekiwania na wynik to tylko ok. 10 minut.

Warto pamiętać o tym, że test nie służy do wykrywania świeżego zakażenia. Jak poinformowała Matylda Kłudkowska, wiceprezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych test odpowie tylko na pytanie, czy przeszliśmy zakażenie jakiś czas temu. "Fałszywe poczucie bezpieczeństwa, tego się obawiam" - ostrzega Kłudkowska.

Zobacz wideo Nowe obostrzenia od 15 marca w woj. lubuskim i mazowieckim. Na razie regulacje będą obowiązywały do 28 marca

Test na przeciwciała COVID-19 do kupienia w Biedronce

Sprzedawany od poniedziałku 15 marca br. do wyczerpania zapasów test będzie kosztował 49,99 zł za sztukę, jest to więc cena konkurencyjna w stosunku do tej z polskich laboratoriów (przykładowo: w ofercie Luxmedu wykonanie testu serologicznego to wydatek rzędu 150 zł). Test może wykonać każdy, kto miał lub podejrzewa, że miał kontakt z osobami zakażonymi lub z osobami z objawami COVID-19, lub po prostu każdy, kto chce być świadomy tego, czy przebył już infekcję.

Warto wiedzieć, że decyzją sieci Biedronka jeden klient może zakupić jednorazowo maksymalnie 3 sztuki testu Primacovid.

Producent Pimacovid zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać COVID-19, również należy skontaktować się z lekarzem.

Producent, szwajcarska PRIMA Lab jest firmą certyfikowaną zgodnie z normami ISO 9001:2015 i ISO 13485:2016, a sam test to certyfikowany wyrób medyczny (certyfikat CE). Zgodnie z tym, co podaje Biedronka, jego dokładność wynosi 98,3 proc. (Raporty wskazują na czułość 98,92 proc. dla przeciwciał IgG i 92,98 proc. dla IgM w porównaniu do metody referencyjnej (ELISA). Swoistość łączna IgG i IgM wynosi 98,3 proc.).

Więcej o: