Paszporty szczepionkowe. "Rz": Polska przystąpi jednak do testów systemu informatycznego UE

Od poniedziałku poszczególne kraje UE testują system informatyczny, który umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom Unii swobodne podróżowanie. Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji w tym systemie - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że testy mają trwać dwa tygodnie. "Polska – o czym pisaliśmy w środowym wydaniu +Rzeczpospolitej+ – nie uczestniczy w testach. Ale jak się dowiedzieliśmy – tuż po naszej publikacji – do konsorcjum tworzącego unijny system nadeszło zgłoszenie naszego kraju o gotowości do integracji" - informuje dziennik.

Według dziennikarzy tego tytułu Polska spełnia wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazała też wszystkie informacje i certyfikaty. "Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE" – mówi "Rz" nieoficjalnie urzędnik z Kancelarii Premiera. 

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Tzw. paszporty covidowe mają pozwolić swobodnie podróżować po krajach UE

Tzw. paszporty covidowe – mają pozwolić od wakacji swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, a może także poza nią. "Tworzony przez konsorcjum SAP i T- -Systems centralny system musi być sprawdzony. Testowana jest infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo – np. czy każde z państw będzie mogło połączyć się z centralnym, unijnym portalem UE, czy pobierze ono dane w bezpieczny sposób. System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR. Według +Rzeczpospolitej+ komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca" - wyjaśnia "Rz".

Każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować. Jak zapewniło "Rz" Ministerstwo Zdrowia, Polska spełniała te wymogi i w maju zgłosiła gotowość. 

Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzające przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie. "Nadal nie są znane ważne szczegóły, np. czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania dokumentu. Czy tylko te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, czy także rosyjską i chińskie, które kupili Węgrzy i nimi szczepią" - zauważa dziennik.

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mark/

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: