Wakacje 2021 i koronawirus. Włochy, Grecja, Hiszpania i Bułgaria - zasady wjazdu i obostrzenia

Zagraniczny wyjazd w dobie pandemii wiąże się z pewnymi obostrzeniami. O czym musisz pamiętać, jeśli wybierasz się w najbliższym czasie na wakacje do Włoch, Hiszpanii, Grecji lub Bułgarii? Podpowiadamy.

Planujesz urlop za granicą? Sprawdź, jakie zasady wjazdu obowiązują we Włoszech, Hiszpanii, Grecji i Bułgarii.

Włochy - jakie obostrzenia obowiązują? 

Osoby, które na wakacje 2021 chcą udać się do Włoch, muszą wcześniej zarejestrować swój przyjazd na specjalnej platformie. Poza tym turystów obowiązuje przedstawienie paszportu covidowego, który potwierdza ukończenie całego cyklu szczepień (jedną dawką Johnson $ Johnson lub dwiema dawkami Astry Zeneki, Pfizera lub Moderny), które powinny być przeprowadzone na co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch. Do Italii można wjechać też na podstawie zaświadczenia o przebyciu COVID-19. 

Osoby, które nie są zaszczepione pełnymi dawkami lub nie są ozdrowieńcami, są zobowiązane do pokazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 (akceptowane są testy molekularne lub antygenowe). Z obowiązku zwolnione są dzieci, które mają mniej niż sześć lat.

Nakaz noszenia maseczek wydawany jest w zależności od strefy, w której znajduje się dany region. W całym kraju jednak maseczki są obowiązkowe w budynkach, a kara za ich brak wynosi aż 400 euro (1800 zł).

Zobacz wideo Co zrobić, gdy biuro podróży upada?

Wjazd do Hiszpanii

Osoby przylatujące lub przypływające statkiem pasażerskim do Hiszpanii są zobowiązane do wypełnienia specjalnego formularza. Można go znaleźć w bezpłatnej aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH, w której wygenerujemy kod QR potrzebny do okazania przed wejściem na pokład samolotu lub statku. Formularz dostępny jest także na stronie internetowej www.spth.gob.es.

W formularzu podróżni muszą podać podstawowe dane osobowe, dane kontaktowe oraz informacje dotyczące podróży: imię i nazwisko, wiek, narodowość, adres e-mail, numer telefonu komórkowego, datę przyjazdu oraz wyjazdu. 

Pasażerowie są także zobowiązani do poddania się kontroli zdrowotnej - może ona obejmować pomiar temperatury ciała, ocenę stanu zdrowia czy sprawdzenie dokumentów. W przypadku temperatury powyżej 37,5 stopnia lub objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany powtórnej kontroli, a w przypadku ich ponownego potwierdzenia zostanie uruchomiony alert sanitarny.

Od czerwca 2021 roku, podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka aktualizowane przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, zobowiązani będą do przedstawienia dodatkowo jednego z dokumentów: zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19, zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19.

Na terytorium Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej: w przestrzeni publicznej zamkniętej, w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu, jeśli nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami w niej przebywającymi oraz w środkach transportu lotniczego, morskiego, autobusowego i kolejowego (w tym na dworcach i w portach).

Wjazd do Grecji

Osoby powyżej 12. roku życia, które przyjeżdżają do Grecji, powinny posiadać negatywny wynik testu PCR na koronawirusa (wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem) lub testu antygenowego (nie wcześniej niż 48 godzin przed przyjazdem). Z tego obowiązku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione - muszą jednak okazać odpowiednie zaświadczenie. Granicę mogą przekroczyć także ozdrowieńcy - muszą oni okazać wynik testu na COVID, wykonany między 30 a 190 dniami przed planowanym wjazdem - musi on być wydany w jednym z języków: greckim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim lub rosyjskim.

Przyjeżdżający do Grecji mogą zostać poddani losowej kontroli stanu zdrowia. 

Na terenie całej Grecji obowiązuje zakaz przemieszczania się w godzinach 00:30-05:00, a także nakaz bezwzględnego zasłaniania ust i nosa maseczką w przestrzeniach publicznych i zamkniętych, a także otwartych w przypadku dużych skupisk ludzkich. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi kara od 300 euro. Zasady pobytu w rejonach turystycznych są regulowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: tga.gov.tr/home/.

Wjazd do Bułgarii

Osoby przybywające do Bułgarii mogą wjechać na jej terytorium po okazaniu ważnego unijnego certyfikatu, negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do kraju) lub negatywnego testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do kraju). Z okazywania dokumentów zwolnione są dzieci do 12. roku życia. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski dodatkowo zachęca do zarejestrowania się w systemie Odyseusz, dzięki któremu w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji MSZ będzie mógł się skontaktować i udzielić niezbędnych informacji. Szczegółowe i aktualne informacje na temat wjazdu i ewentualnych obostrzeń obowiązujących w poszczególnych krajach znaleźć można TUTAJ

Więcej o: